مقالات ثبت برند

ثبت علامت تجاری به این دلایل مهم است!

علامت تجاری عنوانی است برای هر نشانه و نماد گرافیکی و قابل رویت که بتواند کالاها و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از هم متمایز سازد. برند یا علامت تجاری متشکل از یک یا چند لغت، حرف یا عدد یا ترکیبی از آنهاست. برند یا علامت تجاری حتی می‌تواند از تصویر، نماد، طرح سه‌بعدی، و بعضاً اصوات و نمادهای موسیقی و یا رنگ‌های مختلف تشکیل شده باشد. لذا در انتخاب و یا طراحی علامت تجاری یا برند از آزادی عمل بسیاری برخوردار هستید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه ثبت برند و قوانین مرتبط با آن، پیشنهاد می‌کنیم بخش ثبت برند را در سایت شرکت افق نیکان مطالعه کنید. همکاران ما با تجربه چندین ساله در این زمینه، همواره آماده ارائه مشاوره در این زمینه هستند و در تمام مراحل ثبت برند همراه شما خواهند بود.

به منظور ایجاد حمایت حقوقی از علامت لازم است که آن را به ثبت برسانیم. در این مقاله به اختصار به بحث ضرورت ثبت علامت تجاری می‌پردازیم.

کسب حق استعمال انحصاری از علامت تجاری ثبت شده

علامت تجاری در صورتی که برابر ماده 2 قانون ثبت علائم و اختراعات به ثبت رسیده باشد انحصاری است. یعنی مخصوص کسی است که آن را به ثبت رسانیده و تجار دیگر حق استفاده از آن را نخواهند داشت. بنابراین، اگر شخصی آن را جعل نموده و یا به هر نحوی که به حقوق و منافع آنها ضرری وارد شود به کار برد، مجرم شناخته می‌شود و برابر قانون مجازات می‌گردد.

علامتی که ثبت شده باشند از تاریخ تسلیم اظهارنامه حمایت خواهند شد. مدت اعتبار ثبت ده سال است ولی صاحب علامت می‌تواند تقاضای تجدید ثبت نماید. در این صورت حق استعمال انحصاری ده سال دیگر با صاحب علامت خواهد بود و به همین طریق هر تجدید ثبت حق مزبور را برای ده سال تضمین می‌نماید. لازم به ذکر است که علامت تجاری ثبت شده گرچه انحصاری است ولی قابل انتقال به تجار دیگر می‌باشد.

کاربرد شناسایی و تمییز کالا

علامت تجاری ثبت شده موجب متمایز شدن کالاهای ارائه شده و خدمات یک شرکت از کالا و خدمات شرکت‌های دیگر می‌شود. بدین‌ترتیب مصرف کننده این فرصت را دارد که از بین انواع متنوع کالاهای رقیب نوع دلخواه را انتخاب کرده و یک محصول را از محصول دیگر متمایز سازد.

جلب مشتری

یکی دیگر از فواید ثبت علامت تجاری و برند این است که معرفی و ارائه محصولات با مارک ثبت شده، سبب جلب و جذب مشتریان بیشتر می‌شود. به این معنی که وقتی صاحبان کارخانجات و شرکت‌های صنعتی یا کشاورزی با آرم یا مارک انتخابی ثبت شده، به تولید کالاهای صنعتی یا محصولات کشاورزی می‌پردازند و همراه با تبلیغات، آنها را به بازار عرضه می‌کنند، توجه مردم را به محصولات خود جلب کرده، بازار فروش برای تولیدات خود فراهم می‌کنند و مشتریان به تدریج به محصولات آنها علاقه‌مند شده و عده‌ای از آنان نیز نسبت به مصرف کالا یا استفاده از خدمات مزبور، خصوصاَ اگر دارای کیفیت مطلوب و قابل قبول باشند، وفاداری و پایبندی بیشتری نشان می‌دهند و این وفاداری و کثرت استعمال، سبب جلب و جذب مشتریان جدید نیز خواهد شد که زمینه توسعه و رشد و افزایش تولید و کسب سود بیشتر را فراهم خواهد کرد و سایر تولیدکنندگان را نیز به میدان رقابت و جلب مشتری می‌کشاند تا محصولات بهتری تولید کنند.

تضمین حقوق مصرف‌کنندگان

وجود علامت ثبت شده، نقش فراوانی در ایجاد اطمینان برای مصرف‌کنندگان دارد. یعنی مصرف‌کنندگان با توجه به مارک تولید، می‌توانند به راحتی تفاوت کالاها و کیفیت محصولات و خدمات را تشخیص دهند و در بین تعدد تولیدات یا خدمات عرضه شده، انتخاب معقول و منطقی داشته باشند. بنابراین وجود مارک و حمایت قانونی حقوق ناشی از مارک، ابزار موثری در تامین حقوق مصرف‌کنندگان خواهد بود، زیرا وقتی تولیدات یا خدمات متعدد با مارک‌ها و آرم‌های مختلف به عموم عرضه شود، توانایی انتخاب مطلوب ترین تولیدات یا خدمات را به مشتریان و مصرف‌کنندگان خواهد داد و همین انتخاب و امکان انتخاب باعث می‌شود که یک رقابت موثر قانونی و مشروع، بین صاحبان حرف و صنایع شکل بگیرد و تلاش برای تولید بهتر کالا و ارائه مطلوب تر خدمات، افزایش یابد .

خلاصه آنکه مارک یا علامت تجاری به رقابت مشروع و ارتقاء کیفیت تولید و ارائه خدمات مطلوب و تامین حقوق مصرف‌کنندگان، کمک شایسته و ارزنده‌ای خواهد کرد.

کاهش تولیدات یا خدمات تقلیدی و تقلبی

علامت تجاری ثبت شده، وسیله یا ابزار با ارزشی است که کالا یا خدمات موضوع علامت را از تولیدات یا خدمات مشابه آنها متمایز می‌سازد و با جلوگیری از ایجاد اشتباه، التقاط و یا اغفال و گمراهی مصرف‌کنندگان، عامل مهم ایجاد تعادل در رژیم رقابتی می‌گردد.

تضمین و تامین ارتقاء و رشد کیفیت تولیدات و خدمات

علامت تجاری تولیدات یا خدمات، باعث ایجاد حالت رقابت قانونی و سبب رشد و ارتقاء کیفیت تولید و بالا رفتن کیفیت ارائه خدمات تجاری و فعالیت‌های اقتصادی دیگر خواهد شد. به عبارت دیگر اگر فعالیت‌های اقتصادی از طریق حمایت حق اولویت ناشی از ثبت علامت، تضمین نگردد، صاحبان حرف و صنایع برای رشد و ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات، انگیزه‌ای پیدا نخواهند کرد، بلکه منحصراَ در فکر سودجویی بیشتر خواهند بود و برای رسیدن به سود بیشتر از کیفیت تولید یا ارائه خدمات، در حد امکان خواهند کاست.

عامل گسترش رقابت سالم

رقابت سالم در قلمرو فعالیت‌های اقتصاد آزاد در جهان کنونی عامل اساسی و مبنای رشد صنعت و تجارت و فعالیت‌های خدماتی است. رقابت سالم اقتصادی باعث تحریک و تشویق صاحبان صنایع و حرفه‌های تولید محصولات صنعتی، کشاورزی، دامداری و فعالیت‌های خدماتی خواهد شد و سبب می‌شود که فعالان اقتصادی برای تولیدات و خدمات بهتر و کامل‌تر، بیشتر تلاش کنند تا بتوانند مشتریان زیادتری برای محصولات و فعالیت‌های خود جلب کنند.

رقابت سالم و قانونی در صورتی امکان پذیر است که علائم تجاری، از طریق قوانین داخلی کشورها و مقررات منطقه‌ای و جهانی، مورد حمایت کامل قرار گیرند تا این که مارک‌های واقعی مورد تقلید و تجاوز در تولید مححصولات مشابه قرار نگیرند و از آنها سوء استفاده نشود.

بیشتر بخوانید :

heading سفارشی
heading سفارشی