تسهیلات بنیاد ملی نخبگان

بنیاد ملی نخبگان سازمانی ایرانی است که به شناسایی، جذب و پشتیبانی مادی و معنوی از نخبگان می‌پردازد. مطابق اساسنامه این بنیاد، «نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می‌شود که اثرگذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور گردد».

مشمولین تحت پوشش بنیاد ‌ملی نخبگان پس از طی مراحل اداری مورد نیاز برای عضویت در این سازمان، از مزایای خاصی بهره‌مند می‌شوند. تسهیلات و حمایت‌های این سازمان شامل جوایز تحصیلی دانشجویی، تسهیلات انجام فرصت‌های مطالعاتی، تسهیلات مشمولان نظام وظیفه، اعطای اعتبار پژوهشی به مخترعان و نوآوران، جوایز علمی دوره های پسا‌دکتری، جذب در دستگاه‌های اجرایی و… است. آنچه در ادامه خواهد آمد، بخشی از تسهیلات بنیاد ‌ملی نخبگان به مخترعان و نوآوران کشور است.

تسهیلات و حمایت‌های مخترعان و نوآوران

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01

  رویدادهای شناسایی اختراع‌های برگزیده

  آیین‌نامه مسابقه‌ها، جشنواره‌ها، و نمایشگاه‌های معرفی و شناسایی ایده‌های نوآورانه و طرح‌های کسب وکار، و اختراع‌ها و اکتشاف‌های ثبت‌شده داخلی و خارجی در سراسر کشور

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01

  شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده

  آئین‌نامه شناسایی اختراع‌های برگزیده، توانمندسازی آنها برای رسیدن به محصولی دانش‌بنیان، ایجاد بازار برای آنها، تکمیل چرخه ملّی نوآوری و تبدیل دارایی‌های فکری به ثروت

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01

  شیوه‌نامه شناسایی و پشتیبانی از اختراعات

  معرفی فرایند شناسایی و رده‌بندی اختراعات، نحوه داوری و امتیازدهی به اختراعات، و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده با اعطای جوایز، تسهیلات، معافیت از خدمت سربازی، و غیره

چرا افق نیکان؟

افق نیکان تنها شرکت پژوهشی فعال و دارای مجوز از پارک علم و فناوری در زمینه خرید و ثبت اختراع است. پنج نمایندگی و دفتر این شرکت در داخل و خارج از کشور، آماده ارائه خدمات ثبتی به صاحبان مشاغل و مخترعین عزیز است. این شرکت با ۷ سال سابقه فعالیت در ایران و ۳ سال سابقه بین‌المللی، افتخار همکاری در ثبت صدها اختراع را در کارنامه خود دارد.

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-1
  دارای مجوز از پارک علم و فناوری

  مشاوره خرید و فروش و ثبت اختراع، و تنظیم مدارک تخصصی مورد نیاز برای اختراع

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-2
  قرارداد تضمین محرمانگی

  کلیه حقوق و اطلاعات کسب‌و‌کار شما تحت حمایت قرارداد محرمانگی خواهد بود

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-3
  تنها کارگزار رسمی ثبت اختراع در ایران

  تنها مرکز ثبت مستقیم PCT و US patent، ثبت بین‌المللی اختراع و مهاجرت از طریق اختراع

  معافیت و کسری خدمت نظام وظیفه

  تسهیلات خدمت نظام وظیفه از سوی بنیاد ملی نخبگان با هدف توسعه فعالیت‌های علمی، فرهنگی، فناورانه و دانش‌بنیان به برگزیدگان یا مخترعین اعطا می‌شود. دریافت کنندگان این تسهیلات در دوره‌ای به مدت نصف زمان دوره خدمت سربازی سایر مشمولان، به اجرای طرح‌های علمی و پژوهشی می‌پردازند.

  موضوع طرح‌های پژوهشی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح مشخص می‌گردد که باید پس از گذراندن دوره‌های آموزشی ۴۵ روزه خدمت نظام وظیفه، این طرح‌ها توسط نخبگان به انجام برسد. متقاضیان و مخترعان محترم برای اطلاع از نحوه‌ی دریافت تسهیلات خدمت نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان، به سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان (ثریا) مراجعه کنند.

  طبق آیین‌نامه تسهیلات نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان، اختراعی مشمول معافیت سربازی است که:

  • ثبت شده باشد
  • مورد تایید این مرکز باشد

  البته موارد جایگزینی نیز وجود دارد؛ یعنی به جای ثبت اختراع برای معافیت سربازی از موارد دیگر (از قبیل انتشار مقالات داخلی و خارجی در نشریات معتبر و ISI) نیز بر حسب آیین‌نامه مذکور می‌توان استفاده کرد.

  جایزه شهید دکتر چمران

  بنیاد ملی نخبگان بر اساس آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی و با هدف ارتقای توانایی‌های پژوهشی، فناورانه و آموزشی دانش‌آموختگان برتر دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و سایر مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور، تسهیلات دوره پسادکتری در قالب «جایزه شهید دکتر چمران» به دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی اعطا می‌نماید.

  مشمولان این جایزه می‌توانند با انتخاب استاد میزبان خود از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، و انتخاب موضوع پژوهش خود از موضوعات آمده در فهرست اولویت‌های پژوهشی آن، در صورت تأیید بنیاد، دوره پسادکتری را بگذرانند. اطلاعات بیشتر در این خصوص را در سایت بنیاد ملی نخبگان ملاحظه کنید.

  درباره ثبت اختراع بیشتر بدانید

  اگر طرح، نوآوری یا اختراعی دارید که می‌خواهید از آن بهره‌برداری تجاری کنید و از مزایای آن استفاده کنید، مطالب زیر را حتماً مطالعه کنید و اگر سؤالی دارید با همکاران ما در شرکت افق نیکان تماس بگیرید.