امروزه رقابت روز افزون جهانی، فرصت تحقیقات بنیادی و پایه‌ای را از بسیاری از صنایع گرفته است. به همین دلیل بیشتر شرکت‌ها مجبورند فقط به تحقیقات ضروری و مورد نیاز دست بزنند؛ به عبارت دیگر، اهمیت تحقیقات به خاطر نوآوری، و اهمیت نوآوری به دلیل سود اقتصادی آن است.
فرآیند تجاری‌سازی، مشابه فرآیند انتقال دانش و فناوری از مراکز تحقیقاتی مانند مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، به صنایع موجود و یا کسب‌و‌کارهای جدید است. در واقع تجاری کردن فرآیندی است که از طرح کردن و پروردن یک ایده آغاز می‌شود و به سمت تولید (کالا و خدمات)، و در نهایت فروش آن می‌انجامد.
در حال حاضر بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی با بهره‌گیری از خدمات مشاوره‌ای و انجام پروژه‌های تحقیقاتی به صورت همکاری مشترک، به تجاری‌سازی فناوری خود رسمیت داده‌اند. تعداد این گونه مراکز خدمات مشاوره‌ای در کشورهای پیشرفته صنعتی در حال افزایش است.
در ایران نیز در طی سال‌های اخیر مراکز عرضه‌کننده خدمات فناوری تحت‌نظر مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری به ارائه خدمات مشاوره‌ای به فعالان حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌پردازند. تیم تخصصی افق نیکان با شناسایی این نیازها و نیز بررسی طرح‌ها و اختراعات شما، قادر به ارائه مشاوره در زمینه چگونگی بهره‌برداری تجاری از این نوآوری‌هاست.

اختراع و تجاری‌سازی

یک اختراع به تنهایی ضامن موفقیت تجاری نیست. اختراع یا فناوری ثبت‌شده، ابزاری است که ظرفیت یک شرکت یا فرد برای سود بردن از فناوری خود را ارتقاء می‌دهد. برای آن که یک فناوری سودهای ملموس نصیب مالک آن کند، باید بطور مؤثر مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. این نوآوری در صورتی درآمد مالی به‌وجود خواهد آورد که محصول آن در بازار موفق باشد و شهرت و قدرت چانه‌زنی شرکت را تقویت کند.
برای عرضه اختراع یا فناوری ثبت‌شده به بازار، مجموعه‌ای از گزینه‌ها در اختیار مالک آن قرار دارد:

سرمایه‌گذاری مشترک یا سایر توافقات با دیگران
سرمایه‌گذاری مشترک یا سایر توافقات با دیگران
تفویض اجازه بهره‌برداری (اعطای لایسنس)
تفویض اجازه بهره‌برداری (اعطای لایسنس)
فروش (انتقال) اختراع و فناوری به شخص ثالث
فروش (انتقال) اختراع و فناوری به شخص ثالث
بهره‌برداری تجاری مستقیم از اختراع ثبت‌شده
بهره‌برداری تجاری مستقیم از اختراع ثبت‌شده

چرا افق نیکان؟

افق نیکان تنها شرکت پژوهشی فعال و دارای مجوز از پارک علم و فناوری در زمینه خرید و ثبت اختراع است. پنج نمایندگی و دفتر این شرکت در داخل و خارج از کشور، آماده ارائه خدمات ثبتی به صاحبان مشاغل و مخترعین عزیز است. این شرکت با ۷ سال سابقه فعالیت در ایران و ۳ سال سابقه بین‌المللی، افتخار همکاری در ثبت صدها اختراع را در کارنامه خود دارد.

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-1
  دارای مجوز از پارک علم و فناوری

  مشاوره خرید و فروش و ثبت اختراع، و تنظیم مدارک تخصصی مورد نیاز برای اختراع

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-2
  قرارداد تضمین محرمانگی

  کلیه حقوق و اطلاعات کسب‌و‌کار شما تحت حمایت قرارداد محرمانگی خواهد بود

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-3
  تنها کارگزار رسمی ثبت اختراع در ایران

  تنها مرکز ثبت مستقیم PCT و US patent، ثبت بین‌المللی اختراع و مهاجرت از طریق اختراع

  تجاری‌سازی فناوری در افق نیکان

  مجموعه افق نیکان با پشتوانه چندین ساله در زمینه مالکیت فکری و کارآفرینی با استفاده از تیم متخصص و مجرب، آماده ارائه خدمات تجاری‌سازی فناوری به مبتکران و مخترعان عزیز کشورمان است:

  • ارزش‌گذاری فناوری
  • مشاوره تجاری‌سازی و انتقال فناوری
  • تأمین سرمایه
  • تدوین سند مارکتینگ فناوری
  • انعقاد قرارداد انتقال فناوری
  • مشاوره در تحقیقات بازار و فروش محصول
  درباره ثبت اختراع بیشتر بدانید

  اگر طرح، نوآوری یا اختراعی دارید که می‌خواهید از آن بهره‌برداری تجاری کنید و از مزایای آن استفاده کنید، مطالب زیر را حتماً مطالعه کنید و اگر سؤالی دارید با همکاران ما در شرکت افق نیکان تماس بگیرید.