منظور از «اختراع» چیست؟

اختراع (Invention) طرح‌ریزی مربوط به تهیه و ساخت یک وسیله یا کالای جدید است که در صنعت، کشاورزی، بازرگانی و غیره کاربرد داشته باشد. بر اساس قانون، اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور، معلوم و آشکار نباشد.
به طور کلی اختراع باید دارای سه امتیاز باشد:
• گام ابتکاری داشته باشد.
• بدون هیچگونه مشابهی در دنیا باشد. (سرقت یا مهندسی معکوس نباشد)
• قابلیت صنعتی‌سازی داشته باشد.

جایگاه ایران در این عرصه

تا قبل از سال ۱۳۸۷ اختراعات در ایران از اعتبار چندانی بهره‌مند نبود. راه‌اندازی سامانه آنلاین ثبت اظهارنامه اختراع و تحولات اخیر در اداره ثبت اختراع، پیشرفتی مهم در این زمینه بود.

اما علاوه بر این، ایران نیازمند اعتبار بین‌المللی برای پشتیبانی از سندهای اختراعات ایرانی بود. در سال ۱۳۹۴ ایران رسماً عضو معاهده حمایت از اختراعات پاریس (PCT) شد و اعتبار سند اختراع در ایران با تمامی اسناد اختراع در دنیا برابر شد. این معاهده به مخترعان ایرانی امکانات متعددی برای بهره‌برداری از حقوق خود فراهم می‌کند، امری که متأسفانه بسیاری از مخترعین کشور از آن بی‌اطلاع هستند.

ثبت اختراع بین‌المللی (PCT)

نظام‏‌های مالکیت فکری و به ویژه نظام ثبت اختراع بین‌المللی (پتنت بین‌المللی) و از جمله PCT برای ثبت رسمی این دستاورد‌ها و احراز مالکیت افراد بر نوآوری‏‌ها و ابتکارات‌شان در کشورهای مختلف ایجاد شده است. پیمان همکاری ثبت اختراع یا «PCT»، یک معاهده چندجانبه است که در سال ۱۹۷۰ میلادی در آمریکا به تصویب رسید و در حال حاضر ۱۵۳ عضو دارد. ایران در سال ۱۳۹۲ به این معاهده ملحق شد.

افق نیکان تنها کارگزاری رسمی ثبت اختراع با مجوز از وزرات علوم و شرکت پشتیبان پارک‌های علم و فناوری، و تنها مرکز ثبت بدون واسطه US patent و PCT در ایران است.

فرصتی بی‌نظیر برای

مهاجرت به خارج از کشور با ثبت اختراع

با ثبت اختراع بین‌المللی ، امکان مهاجرت به چند کشور پیشرفته فراهم می‌شود. شما مخترعین عزیز ایرانی می‌توانید با ثبت بین‌المللی اختراع خود، از مزایای فوق‌العاده آن از جمله مهاجرت به همراه خانواده بهره‌مند شوید.

خدمات افق نیکان ویژه مخترعان و نخبگان

 

 

اگر طرح، نوآوری یا اختراعی دارید که می‌خواهید از آن بهره‌برداری تجاری کنید و از مزایای آن استفاده کنید، مطالب زیر را حتماً مطالعه کنید و اگر سؤالی دارید با همکاران ما در شرکت افق نیکان تماس بگیرید.

چرا افق نیکان؟

افق نیکان تنها شرکت پژوهشی فعال و دارای مجوز از پارک علم و فناوری در زمینه خرید و ثبت اختراع است. پرسنل متخصص و مجرب این شرکت در پنج نمایندگی و دفتر در داخل و خارج از کشور، آماده ارائه کلیه خدمات ثبتی به صاحبان مشاغل، مخترعین و فرهیختگان عزیز هستند.

این شرکت با 7 سال سابقه فعالیت در ایران و 3 سال سابقه بین‌المللی، افتخار همکاری در ثبت داخلی و بین‌المللی صدها اختراع را در کارنامه خود دارد و قادر است بستر حقوقی و قانونی اختراعات شما را به بهترین نحو ممکن فراهم کند.

در سال ۱۳۹۸

ثبت موفق PCT

0+

ثبت موفق PCT
مخترع ایرانی

0

مخترع ایرانی
ویزای اخذ شده

0

ویزای اخذ شده
پرونده مهاجرت

0

پرونده مهاجرت

چگونه برای ثبت اختراع و مهاجرت اقدام کنم؟

 

مخترعان عزیز می‌توانند با پر کردن این فرم، راهنمای کامل نحوه ثبت بین‌المللی اختراع را دریافت نمایند.

  برنامه زمانی مهاجرت از طریق ثبت اختراع

   

   

  جدول زیر نمایانگر اقدامات مورد نیاز برای ثبت بین‌المللی اختراع و اقدام به مهاجرت از طریق آن است. البته باید توجه داشت جزئیات هر یک از این مراحل و زمان اجرای آنها ممکن است بر اساس نوع اختراع، کشور مقصد، و زمان درخواست متقاضی متفاوت باشد.

  9
  تایید اظهارنامه بین المللی سوئیس
  60 روز
  10
  نامه مرجع سرچ برای هندوستان
  30 روز
  11
  فایل اظهارنامه در ۱۵۵ کشور
  15 روز
  12
  درخواست به سازمان ثبت اختراع کشور هدف
  15 روز
  13
  درخواست اقامت از طریق ویزای مخترعین
  45 روز
  14
  ایمیل تایید و پذیرش اقامت
  45 روز
  15
  رسید اصل دعوتنامه به متقاضی
  16
  مراجعه به سفارت در زمان مقرر شده و اخذ ویزا
  1
  حساب کاربری اداره ثبت اختراع ایران
  7 روز
  2
  ثبت اظهارنامه اختراع در ایران
  30 روز
  3
   تأیید اظهارنامه اختراع توسط کارشناس
  30 روز
  4
  نامه استعلام اول و وجود مشابهات
  10 روز
  5
  نامه مرجع استعلام اول دانشگاهی
  20 روز
  6
  ترجمه مدارک به زبان انگلیسی
  10 روز
  7
  حساب کاربری بین المللی در WIPO
  20 روز
  8
  ثبت اظهارنامه بین المللی
  60 روز