تعریف اختراع

در مقوله‌ی قانون ثبت اختراع، اصطلاح «اختراع» به‌طور کلی به معنی راه‌حل جدید و نوآورانه برای یک مشکل فنی است. این راه‌حل ممکن است به ایجاد دستگاه، محصول، روش، یا فرآیند کاملا جدید مربوط باشد، یا ممکن است فقط بهبود جزئی در روند تولید یک محصول یا یک فرایند شناخته شده باشد. صرفاً پیدا کردن چیزی که در طبیعت موجود است بطور کلی اختراع محسوب نمی‌شود، بلکه ابتکار انسانی، خلاقیت و گام اختراعی باید در آن به‌کار رفته باشد.

ضمن این که اکثر اختراعات کنونی نتیجه تلاش‌های قابل‌ملاحظه و سرمایه‌گذاری بلند‌مدت در تحقیق و توسعه هستند، بسیاری از پیشرفت‌های فنی ساده و ارزان که ارزش تجاری زیادی دارند، درآمد و سودهای سرشار نصیب مخترعین آنها یا شرکت‌ها می‌کند.

قدرت نوآوری

درک تفاوت بین «ابداع» و «نوآوری» اهمیت دارد. «ابداع» به زبان ساده یعنی راه‌حل فنی برای یک مشکل فنی. ابداع ممکن است ایده‌ای نوآورانه یا به شکل مدل کاری یا الگو باشد. «نوآوری» یعنی تبدیل یک ابداع به محصول یا فرآیند که قابلیت عرضه به بازار را داشته باشد. برخی از دلایل اصلی که شرکت‌ها تلاش برای نوآوری دارند عبارتند از:

 • بهبود فرآیندهای تولید به‌منظور صرفه‌جوئی در هزینه‌ها و بهبود بهره‌وری
 • معرفی محصولات جدید که نیاز مشتریان را مرتفع می‌کند
 • پیشی گرفتن در رقابت تجاری و یا گسترش سهم بازار
 • تضمین این که فناوری برای رفع نیازهای واقعی و نوظهور کسب‌و‌کار و مشتریان آن بهبود یابد
 • پیشگیری از وابستگی یک فناوری به فناوری‌های شرکت‌های دیگر

در اقتصاد امروز، مدیریت نوآوری در یک شرکت مستلزم دانش مطلوب از سیستم اختراع به منظور تضمین این است که شرکت حداکثر سود را از ظرفیت نوآورانه و خلاق خود کسب کند، با سایر مالکین اختراع مشارکت سودآور داشته باشد، و از استفاده غیرمجاز فناوری متعلق به سایرین اجتناب کند. برخلاف گذشته، امروزه بسیاری از نوآوری‌ها پیچیده‌اند و بر اساس تعدادی از اختراعات ثبت‌شده هستند که ممکن است به مالکین مختلف تعلق داشته باشند.

چرا باید اختراع خود را ثبت کنید؟

چرخه‌های کوتاه محصول و رقابت روز افزون فشار زیادی بر شرکت‌ها وارد می‌کنند تا نوآور باشند و یا به نوآوری‌های سایر شرکت‌ها دسترسی پیدا کنند و در بازارهای صادراتی و داخلی رقابت کنند. حقوق انحصاری که از ثبت اختراع به دست می‌آید برای شرکت‌های نوآور به منظور شکوفا شدن در یک محیط چالش‌برانگیز، پرخطر و پویا ممکن است عنصری حیاتی باشد.

به این دلایل، توصیه می‌کنیم اختراع خود را با مشاوره کارشناسان متخصص ثبت کنید:

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  موقعیت قدرتمند در بازار

  ورقه اختراع به مالک آن حق انحصاری می‌دهد که می‌تواند از استفاده تجاری از اختراع توسط سایرین جلوگیری کند یا آن را متوقف کند، و خطرات ناشی از فعالیت جاعلین و تقلید‌کنندگان را کاهش دهد. اگر شرکت شما مالک یک اختراع ثبت‌شده ارزشمند است یا اجازه بهره‌برداری از آن را دارید، می‌توانید در مقابل ورود رقیبان به بازار موانعی به‌وجود آورید و به عنصری فعال و برجسته در بازار رقابت تبدیل شوید.

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  سود و بازگشت بیشتر سرمایه

  اگر شرکت شما زمان و پول قابل‌ملاحظه برای تحقیق و توسعه صرف کرده باشد، حمایت اختراعی ناشی از ابداعات مزبور به احیاء هزینه‌ها و بازگشت بیشتر سرمایه‌گذاری کمک خواهد کرد و به شما امکان توسعه و تجاری‌سازی وسیع‌تر آن را می‌دهد.

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  تفویض اجازه بهره‌برداری و انتقال اختراع

  به‌عنوان مالک یک اختراع، می‌توانید حق استفاده از آن را به سایرین تفویض کنید و در مقابل مبالغ و یا حق امتیازی دیگر دریافت کنید تا از این راه درآمد بیشتری برای شرکت خود کسب کنید. فروش (یا واگذاری) یک اختراع یعنی انتقال مالکیت، و اجازه بهره‌برداری به معنی فقط صدور اجازه استفاده از اختراع مورد نظر تحت شرایط مشخص مورد توافق شماست.

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  دسترسی به فناوری با لیسانس دو‌جانبه

  اگر شرکت شما به فناوری متعلق به سایرین علاقمند است، می‌توانید از اختراعات شرکت‌تان برای مذاکره در خصوص امضای موافقت‌نامه‌های لیسانس دو‌جانبه استفاده کنید، که از طریق آن شرکت شما و طرف مقابل موافقت می‌کنند به یکدیگر اجازه دهند یک یا چند اختراع از اختراعات خود را تحت شرایط مقرر در موافقت‌نامه استفاده کنند.

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  دسترسی به بازارهای جدید

  تفویض اجازه بهره‌برداری از اختراعات (یا حتی تقاضانامه‌های ثبت‌نشده) به سایرین ممکن است باعث شود به بازارهای جدیدی دسترسی پیدا کنید که در غیر این صورت نمی‌توانستید به آنها دسترسی داشته باشید. به این منظور، اختراع باید در بازارهای خارجی مربوطه نیز حمایت شود.

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  احتمال کمتر نقض حق

  با به‌دست آوردن حمایت از اختراع خود، از ثبت آن توسط دیگران جلوگیری کنید و احتمال نقض حقوق سایرین در بهره‌برداری تجاری از محصول‌تان را کاهش دهید. ضمن اینکه یک اختراع، آزادی استفاده به‌وجود نمی‌آورد، ولی از ثبت همان یا مشابه آن توسط سایرین جلوگیری می‌کند و دلیل معقولی است که اختراع شما جدید است و با سابقه افشاء قبلی تفاوت دارد.

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  توانائی بیشتر برای جذب منابع مالی

  مالکیت اختراع (یا اجازه بهره‌برداری از اختراع متعلق به اشخاص ثالث) می‌تواند توانائی شما برای جمع‌آوری منابع مالی و سرمایه برای عرضه محصول به بازار را افزایش دهد. در برخی بخش‌ها مثل بیوتکنولوژی، اغلب لازم است اختراعات قوی داشته باشید تا سرمایه‌گذاران جدید جذب کنید.

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  اقدام قانونی علیه سوءاستفاده‌کنندگان

  برای اجرای مؤثر حق انحصاری حاصل از ثبت یک اختراع، ممکن است لازم باشد به راه‌های قانونی و طرح دعوی متوسل شوید یا توجه اشخاصی که حقوق اختراع شما را نقض می‌کنند به حقوق اختراع‌تان جلب کنید. مالکیت یک اختراع به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای توانائی شما را برای طرح دعوی موفقیت‌آمیز علیه تقلید‌کنندگان محصولی که به‌عنوان اختراع ثبت شده‌است، افزایش می‌دهد.

 • ofoghnikan-p-i-chckbx-01
  وجهه مثبت شرکت شما

  شرکای تجاری، سرمایه‌گذاران، سهامداران، و مشتریان، اختراع‌های شما را به عنوان نشانه‌ای از سطح بالای مهارت و دانش، تخصص و ظرفیت فناوری شرکت شما تلقی می‌کنند که برای جمع‌آوری منابع مالی، یافتن شرکای تجاری و ارتقای ارزش تجاری شرکت شما مفید خواهد بود. برخی شرکت‌ها اختراعات خود را در آگهی‌های تبلیغاتی درج می‌کنند تا وجهه نوآورانه در نظر عموم به‌وجود آورند.

چرا افق نیکان؟

افق نیکان تنها شرکت پژوهشی فعال و دارای مجوز از پارک علم و فناوری در زمینه خرید و ثبت اختراع است. پنج نمایندگی و دفتر این شرکت در داخل و خارج از کشور، آماده ارائه خدمات ثبتی به صاحبان مشاغل و مخترعین عزیز است. این شرکت با ۷ سال سابقه فعالیت در ایران و ۳ سال سابقه بین‌المللی، افتخار همکاری در ثبت صدها اختراع را در کارنامه خود دارد.

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-1
  دارای مجوز از پارک علم و فناوری

  مشاوره خرید و فروش و ثبت اختراع، و تنظیم مدارک تخصصی مورد نیاز برای اختراع

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-2
  قرارداد تضمین محرمانگی

  کلیه حقوق و اطلاعات کسب‌و‌کار شما تحت حمایت قرارداد محرمانگی خواهد بود

 • ofoghnikan-p-i-why-us-01-3
  تنها کارگزار رسمی ثبت اختراع در ایران

  تنها مرکز ثبت مستقیم PCT و US patent، ثبت بین‌المللی اختراع و مهاجرت از طریق اختراع

  برای حمایت از محصولات شما چه ابزارهای قانونی دیگری وجود دارد؟

  اگرچه این بخش بر تعریف اختراع متمرکز است اما با این‌حال، حقوق مالکیت معنوی دیگری هم بسته به محصول مورد نظر وجود دارند که برای حمایت ویژگی‌های مختلف یک محصول نوآورانه مناسب هستند. این حقوق شامل موارد زیر هستند:

  مدل‌های مصرفی (اختراع‌های کوتاه‌مدت، اختراعات کوچک یا اختراع‌های نوآورانه)

  در بسیاری از کشورها، برخی شکل‌های اختراع‌های جزئی یا تغییرات کوچک محصولات موجود به‌عنوان مدل‌های کپی‌رایت و حقوق مرتبط، قابل حمایت هستند.

  اسرار تجاری

  اطلاعات سرّی تجاری ممکن است از حمایت طبق اسرار تجاری برخوردار شوند مادامی‌که:

  • برای سایر افرادی که با این نوع اطلاعات سرو کار دارند بطور کلی شناخته‌شده نباشد،
  • دارای ارزش تجاری است چون سری است،
  • مالک آن گام‌های معقولی برداشته باشد تا آن را سری نگه دارد (برای مثال محدود کردن دسترسی به این نوع اطلاعات بر اساس نیاز به دانستن و انعقاد موافقتنامه‌های سرّی بودن و عدم‌افشاء)

  طرحهای صنعتی

  حق انحصاری در خصوص ویژگی‌های تزئینی و زیبائی‌شناختی یک محصول را می‌توان از طریق حمایت از طرح‌های صنعتی به‌دست آورد که در برخی کشورها طرح‌های اختراعی نامیده می‌شوند.

  علائم تجارتی

  حمایت از علامت تجارتی برای نشان‌های متمایز‌کننده که صفت مشخصه دارند و برای تشخیص محصولات یک شرکت از محصولات سایر شرکتها به‌کار می‌روند، حق انحصاری به‌وجود می‌آورند.

  کپی‌رایت و حقوق مرتبط

  آثار ادبی و هنری اصیل با کپی‌رایت و حقوق مرتبط قابل حمایت هستند. حمایت تحت کپی‌رایت برای طیف گسترده‌ای از آثار، شامل برنامه‌های رایانه‌ای کاربرد دارد.

  گونه‌های جدید گیاهی

  در بسیاری از کشورها، پرورش‌دهنده گونه جدید گیاهی که الزامات جدید بودن، متمایز بودن، وحدت و ثبات را رعایت کرده باشد و دارای نام مناسب باشد می‌تواند تحت عنوان «حقوق پرورش‌دهندگان گیاه» مورد حمایت قرار بگیرد.

  طرح چیدمان (یا توپوگرافی) مدارهای یکپارچه

  ممکن است قادر باشید برای طرح چیدمان (یا توپوگرافی) اصیل یک مدار یکپارچه که در ریز‌تراشه‌ها و تراشه‌های نیمه‌رسانا به‌کار می‌روند حمایت لازم را کسب کنید. این نوع حمایت ممکن است محصول نهائی که طرح چیدمان در آن گنجانده شده‌است را نیز شامل شود.

  درباره ثبت اختراع بیشتر بدانید

  اگر طرح، نوآوری یا اختراعی دارید که می‌خواهید از آن بهره‌برداری تجاری کنید و از مزایای آن استفاده کنید، مطالب زیر را حتماً مطالعه کنید و اگر سؤالی دارید با همکاران ما در شرکت افق نیکان تماس بگیرید.