مهاجرت

با زندگی در سوئیس بیشتر آشنا شوید

کشور سوئیس خیلی بزرگ نیست. جمعیت آن حدودا ۸ میلیون نفر است. رشته‌کوه‌های زیبای آلپ بخش بزرگ و وسیعی از این کشور را دربرگرفته‌اند. این کشور یکی از ثروتمندترین سرزمین‌های دنیا به شمار می‌رود و کیفیت زندگی در آن بسیار بالا است. شاخص‌های مختلفی که برای کیفیت رفاه و زندگی مردم بیان می‌شود در این کشور چشم‌گیر است. ثروت این کشور به تولیدات گسترده‌ای وابسته است که در زمینه‌های مختلفی نظیر محصولات پزشکی، غذایی، مد و لباس و… صورت می‌گیرد. شکلات‌های این کشور معروف‌اند و شیک‌پوش‌ترین افراد همیشه از ساعت‌های ساخت این کشور استفاده می‌کنند.

همه چیز در رابطه با شرایط زندگی در سوئیس

شیوه زندگی در سوئیس تا حد بسیاری بستگی به منطقه و پیش زمینه ساکنان آن کشور دارد. امروزه جمعیت کشور سوئیس عمدتا بصورت مدرن و شهری خواهد بود. حدود یک سوم از جمعیت آن در چهار شهر بزرگ زوریخ، بازل، ژنو و لوزان زندگی می نمایند. مابقی جمعیت در مناطق شهری کوچکتر و یا در مناطق روستایی ساکنند. جالب توجه است که بزرگترین شهر سوئیس، زوریخ تنها 400 هزار سکنه را در خود جای داده‌است.

هنر، معماری و ادبیات در سوئیس

در سرتاسر کشور سوئیس بیش از ۱۰۰۰ موزه و جایگاه‌های متعددی برای هنرمندان معاصر وجود دارد که بتوانند هنر خود را به نمایش بگذارند. البته مدت زیادی از ظهور هنر سوئیس در سکوی بین‌المللی نمی‌گذرد. یکی از معروف‌ترین نقاشان کشور «پل کله» (Paul Klee) است و این سرزمین را به عنوان خاستگاه جنبش «دادائیسم» در سال ۱۹۱۶ نیز می‌شناسند. معماری سوئیس تحت تأثیر سبک‌های رومی بوده و بهترین نمونه‌های آن را در کلیسای جامع ژنو، سیون و بازل می‌توانید ببینید. سبک‌های دیگر شامل باروک و گوتیک شده که بیشتر در ساخت استحکامات نظامی قابل مشاهده هستند. معماران قابل توجه سوئیسی در دنیا شناخته شده و معتبر بوده و از بینشان می‌توان به «ماریو بوتا» (Mario Botta) به خاطر تأثیرگذاری بر روی معماری مدرن اشاره کرد.

باور و ارزش ها

مردم سوئیس به خاطر محافظه کاری و قانون‌مداری شهرت دارند. وقت شناسی و صداقت از ارزش‌های مهم این کشور به شمار رفته و از بازدیدکنندگان نیز انتظار می‌رود این قوانین را رعایت کنند. یکی از بالاترین نرخ‌های امید به زندگی در جهان متعلق به سوئیس است و نرخ متوسط مرگ و میر برای مردان، هشتاد سال و زنان هشتاد و چهار سال برآورد شده. اهالی این کشور خیلی اهل بیرون رفتن و گشت و گذار نیستند و کمتر به شرکت در رویدادهای عمومی علاقه دارند. مردانگی در زمینه رقابت و کسب موفقیت از دیگر ارزش‌های مهم این کشور بوده و کودکان را تشویق به استقلال کرده و به آن‌ها آموزش می‌دهند که با دوچرخه و به تنهایی به مدرسه بروند.

لباس پوشیدن

پوشاک سنتی سوئیس هنوز هم در برخی موارد خاص پوشیده می‌شوند. زنان یک بلوز آستین بلند، دامن، پیشبند ابریشمی، زیر پیراهنی و جوراب شلواری می‌پوشیدند و مردان نیز پیراهن سفید و شلوارک به تن می‌کردند. طرز پوشش معاصر بیشتر تحت تأثیر زندگی شهری دنیا بوده و ترکیب شلوار جین و تی‌شرت از همه بیشتر طرفدار دارد. نوجوانان از لباس‌های ورزشی بسیار استفاده می‌کنند تا با سبک زندگی ورزشی‌شان تطابق داشته باشد و بزرگسالان نیز به تهیه پوشاکی از الیاف هماهنگ با طبیعت دقت ویژه‌ای دارند.

آشپزی

سوئیسی‌ها به خاطر پنیر فوندو شناخته می‌شوند که از پنیر محلی آب شده در یک ظرف و نان تردی که در‌ آن فرو می‌کنند تشکیل شده است. از دیگر غذاهای محبوب می‌توان به «راکلت» (raclette) و «روستی» (rosti) تهیه شده از سیب زمینی برای صبحانه اشاره کرد. این سرزمین به خاطر مصرف زیاد شکلات نیز شهرت دارد و البته به خاطر تولید بهترین محصولات شکلاتی نیز در سطح جهان شناخته شده است.

فستیوال‌ها

جشن‌های سوئیس گستره‌ای از سنت‌های خانوادگی، محلی، ملی و بین‌المللی را تشکیل می‌دهد. معمولاً هیچ آخر هفته‌ای بدون جشنی در یک قسمت کشور به پایان نمی‌رسد. برخی از محبوب‌ترین جشن‌ها و فستیوال‌های این سرزمین به صورت زیر هستند:

فستیوال بین‌المللی بالن‌ها: این فستیوال هشت روزه در انتهای ماه ژانویه برگزار شده و بیست کشور مختلف به یک دهکده آلپی به نام «شَتو ده» (Château-d’Oex) می‌روند تا بالن‌های خود را هوا کرده و آسمان را با نمایشی رنگارنگ پر کنند.

کارناوال ماه: در ماه فوریه شهرهای مختلف سر تا سر کشور کارناوال‌هایی برگزار کرده و در این مراسم‌ها رقص‌های خیابانی، رژه و لباس‌های مخصوص بسیار دیدنی خواهند بود. معروف‌ترین شهرها در این زمینه زوریخ و بازل هستند.

فستیوال یودِل گریندل‌والد: این فستیوال در ماه جولای برگزار شده و شرکت کنندگان در فضای باز و در چمنزارها به نوعی آواز تحریر مانند به نام «یودل» (Yodelling) مشغول می‌شوند. این رویداد اولین بار در سوئیس پایه گذاری شد و یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های این کشور را جشن می‌گیرد که امروزه به عنوان نمادی از سوئیس شناخته می‌شود.

آداب و رسوم اجتماعی

  • وقتی اولین بار با کسی روبه‌رو می‌شوید، شایسته‌ترین کار دست دادن بوده و دوستان صمیمی‌تر روبوسی نیز می‌کنند.
  • به غریبه‌ها در خیابان سلام کنید و به ویژه در زمانی که به مغازه‌ای وارد می‌شوید، سلام و خداحافظی را فراموش نکنید.
  • اگر در خیابان به کسی برخورد کردید، به سادگی با جملاتی نظیر مشکلی نیست یا عذرخواهی به مسیر خود ادامه دهید.
  • در قرار ملاقات‌های کاری رسیدن زودتر از زمان موعود یکی از رسم‌های رایج سوئیسی‌ها محسوب می‌شود.
  • وقت شناسی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مورد انتظار مردم سوئیس بوده و این مقوله را حتی برای زمان بازی کودکان نیز رعایت می‌کنند.
  • هرگز زباله خود را همین طوری داخل سطل نریزید. قوانین مشخصی برای تفکیک انواع زباله در سوئیس وجود دارد.

بیشتر بخوانید :

heading سفارشی
heading سفارشی