چارچوب های قانونی در ثبت اختراع
مقالات ثبت اختراع

چارچوب های قانونی در ثبت اختراع (صفر تا صد)

چارچوب های قانونی در ثبت اختراع

اختراعات بشر همیشه موجب رفاه و آسایش افراد بوده است. اما ثبت کردن اختراع نیز برای خود از اصول و قوانین خاصی پیروی می کند. اکنون می خواهیم در این مقاله شما را با چارچوب های قانونی در ثبت اختراع بیشتر آشنا کنیم. شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید یک اختراع قانونمند و تابع قوانین داشته باشید. با ما همراه باشید تا با این قوانین بیشتر آشنا شوید.

چطور اختراع خود را ثبت کنیم؟

اختراع در واقع از نظر قانونی به ثبت رساندن یک طرح، محصول و یا هر نوع فرایند جدیدی که در زندگی بشریت تاثیر می گذارد را شامل می شود. اختراع می تواند انفرادی یا گروهی باشد. محصول یا هر نوع فرایندی زمانی قابل ثبت است که منحصر به فرد باشد و پیش تری کسی آن را به ثبت نرسانده باشد. اما سوال اینجاست که چطور و با چه پیش زمینه ای اختراع را به ثبت برسانیم؟ و مراحل ثبت اختراع چیست؟ با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله ثبت اختراع و چارچوب های قانونی در ثبت اختراع را  مورد بررسی قرار دهیم.

مراحل ثبت اختراع چیست؟

برای اینکه اختراع خود را به ثبت برسانید می توانید به صورت آنلاین و از طریق وب سایت http://iripo.ssaa.ir/ مالکیت وب سایت را به نام خود کنید. به طور کلی ثبت اختراع در دو مرحله تحقیقی و اعلامی انجام می شود. لازم به ذکر است که در کشور عزیزمان ایران مرحله ثبت اختراع فقط به صورت اعلامی انجام می شود. این کار به این صورت است که فرد یا گروهی که مخترع هستند اختراع خود را به صورت اینترنتی و از طریق سایتی که در بالا اعلام کردیم به ثبت می رسانند.

اما خوب است بدانید که هر نوع اختراعی قابل به ثبت رساندن نیست و یک سری قوانین و مقررات برای ثبت اختراع وجود دارد. در ادامه برخی از مواردی که قابل ثبت نیستند را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

مواردی که پیش تر در صنایع دیگر و فنون قبلی پیش بینی شده باشند دیگر قابل ثبت نیستند.

منابع ژنتیک و حتی فرایند بیولوژیک تولید آن ها نیز قابل ثبت نمی باشند.

نظریه های علمی مانند کشفیات، پیدا کردن روش ریاضی جدید و حتی آثار هنری نیز قابل ثبت نمی باشند.

روش های کشف شده جهت انجام فعالیت های تجاری، اجتماعی و ذهنی نیز اختراع محسوب نمی شوند و قابل ثبت نمی باشند.

روش هایی که با استفاده از ان می توانند بیماری (انسان و یا حیوان) را معالجه کنند و به فرایند تشخیص بیماری کمک کند نیز قابل ثبت نمی باشد.

قوانین حاکم بر ثبت اختراع چیست؟

در این قسمت از مقاله که اصلی ترین بخش مقاله است می خواهیم شما را با چارچوب های قانونی در ثبت اختراع بیشتر آشنا کنیم. تا بتوانید اختراعات خود را به صورت کاملا قانونی به ثبت برسانید.

اولین قانون: مجوز اجباری

یکی از مهم ترین و سرسخت ترین قوانین مجوزهای اجباری در اختراعات می باشد. برای اینکه با این قانون آشنا شوید باید این گونه برایتان بگوییم. زمانی که شما اختراعی را به ثبت رساندید باید از این اختراع از صنعت و برای بهبود وضعیت کارها استفاده کنید. برخی افراد به هر دلیلی از اختراعات خود در صنایع استفاده نمی کنند که این خلاف مقررات می باشد. در واقع با این رفتار اجازه استفاده از اختراع به عموم مردم را نمی دهند. این کار خلاف مقررات ثبت اختراع می باشد. در چنین شرایطی مجوز اجباری از سوی دولت برای استفاده از اختراع به شخص دیگری داده می شود. مجوزهای اجباری در زمانی صادر می شوند که یا شخص از حق اختراع خود سو استفاده کند یا در مواقعی که منافع جامعه را به خطر بیندازد.

دومین قانون: استثنائات غیر قابل ثبت در ایران

برخی از موارد هستند که در ایران به آن ها مجوز ثبت اختراع داده نمی شود. ای موارد به قوانین و مقررات داخلی هر کشور بستگی دارد. اما به طور کلی مواردی که امنیت و سلامت عموم افراد را تحت تاثیر قرار دهد در هیچ کشوری مجوز ثبت پیدا نمی کند.

سومین قانون: مهلت ارفاقی به مخترع

یکی دیگر از قوانینی که در ثبت اختراعات وجود دارد موردی است تحت عنوان مهلت ارفاقی این مهلت در واقع مدت زمانی است که مرکز ثبت اختراع به مخترع می دهد تا اختراع خود را مجددا باز بینی و آزمایش کند تا از اختراع خود اطمینان کامل یابد. این مدت در هر کشوری متفاوت می باشد اما معمولات مهلت فراق زمانی حدود شش ماه تا دوازده ماه می باشد.

چهارمین قانون: حمایت های بین المللی

یکی از مهم ترین و بزرگ ترین حمایت ها در مورد ثبت اختراع قانون اختراعات بین المللی می باشد. پیش تر شما برای ثبت اختراع در کشورها مختلف باید در هر کشور به زبان همان کشور اختراع خود را به ثبت می رساندید همچنین هزینه های ثبت اختراع در هر کشور به طور جداگانه ای محاسبه می شد. که این هزینه نیز برای مخترع گران تمام می شد. اما امروزه شما می توانید اختراعات خود را به یک زبان واحد و تنها با یک بار پرداخت هزینه ثبت اختراع، اختراع خود را در سطح بین الملل به ثبت برسانید.

آخرین سخن درباره چارچوب های قانونی در ثبت اختراع

همان طور که در بالا نیز اشاره شد چارچوب های قانونی در ثبت اختراع بسیار گسترده و پیچیده می باشد. شما می توانید تمام مراحل ثبت اختراع خود را از صفر تا صد به متخصصین و کارشناسان با تجربه افق نیکان بسپارید. قوانین و مقررات ثبت اختراع بسیار گسترده و پیچیده می باشد. اگر می خواهید چارچوب های قانونی در ثبت اختراع را رعایت نمایید پس حتما باید از صفر تا صد قوانین را به طور کامل بلد باشید. که این مورد شاید غیر ممکن باشد. برای اینکه کار شما راحت تر باشد ما به شما افق نیکان را پیشنهاد می کنیم. برای این کار تنها کافی است با شماره های درج شده در سایت افق نیکان تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما ضمن ارائه مشاوره شما را در رسیدن به هدف تان و ثبت اختراع همراهی می کنند. بنابراین از همان ابتدای شروع ثبت اختراع کار را به کاردان بسپارید.

بیشتر بخوانید :

ثبت برند و هرآنچه باید درباره آن بدانید.
ثبت اختراع و هرآنچه راجب به آن باید بدانید.
دانش بنیان و هرآنچه باید درمورد این شرکتها باید بدانید.
ثبت بین المللی برند چگونه امکان پذیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *