Private Limited Liability Company
ثبت شرکت

تفاوت و شباهت های شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود

تفاوت و شباهت های شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود

شرکت سهامی خاص چه شرکتی است ؟ این نوع شرکت چه ویژگی هایی دارد؟ چه کارهایی را می تواند انجام دهد؟ شرکت مسئولیت محدود چه شرکتی است؟ ویژگی های شرکت های مسئولیت محدود چیست؟ این دو شرکت چه نقاط مشتری با یکدیگر دارند؟ و همچنین روش تفکیک این دو شرکت چگونه است؟ و بسیاری سوالات دیگر درباره این دو شرکت که در همین مقاله مورد بررسی قرار می دهیم. در صورتی که شما نیز می خواهید وارد حوزه شرکت های سهامی خاص یا مسئولیت محدود شوید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنم. با ما در این مقاله از افق نیکان همراه باشید.

آشنایی با شرکت سهامی خاص

قبل از هر چیز باید با شرکت سهامی خاص و وظایف آن بیشتر آشنا شوید. خوب است بدانید که شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن از سایر موسسه تامین می گردد. در شرکت های سهامی خاص هیچ مجمع عمومی وجود ندارد. جالب است بدانید که تعداد شرکای شرکت های سهامی خاص کمتر از شرکت های سهامی عمومی می باشد. لازم به ذکر است در هنگام شروع به کار این گونه شرکت ها در همان ابتدای کار باید 35درصد از کل سرمایه شرکت سپرده شود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با خصوصیات مهم شرکت سهامی خاص بیشتر آشنا کنیم:

 • میزان سرمایه اولیه شرکت سهامی خاص باید حداقل یک میلیون ریال باشد.
 • تعداد مدیران حاضر در این شرکت نباید کمتر از 3 نفر باشند.
 • تعداد سهامداران شرکت سهامی خاص باید حداقل 3 نفر باشند.
 • لازم به ذکر است در شرکت های سهامی خاص انتشار اوراق قرضه امکان پذیر نمی باشد.
 • خوب است بدانید که سهم این گونه شرکت ها را نمی توان در بورس عرضه کرد. به یاد داشته باشید که عملیات نقل و انتقال سهام تنها با موافقت مدیران و سهامداران امکان پذیر می باشد.
 • شرکت سهامی خاص نمی تواند اوراق قرضه صادر نماید.

در بالا شما 6 مورد از مهم ترین خصوصیات شرکت های سهامی خاص را با هم مطالعه کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با شرکت های مسئولیت محدود آشنا کنیم.

آشنایی با شرکت های مسئولیت محدود

این شرکت یکی از رایج ترین مدل های شرکت در ایران می باشد. خوب است بدانید که اعضای این شرکت معمولا جمعی از خانواده، دوستان و آشنایان می باشند. همان طور که در قانون جمهوری اسلامی ایران ماده 94 ذکر شده است که شرکت های مسئولیت محدود شرکت هایی هستند که حداقل از دو و حداکثر از چند نفر برای اموری مشابه تجارت های محدود شکل گرفته است. خوب است بدانید که هر کدام از سهامداران شرکت مسئولیت محدود تنها به میزان سرمایه گذاری که در شرکت انجام داده است مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشند. لازم به ذکر است که هیچگونه محدودیتی در میزان حداقل سرمایه گذاری و یا میزان حداکثری سرمایه گذاری این گونه شرکت ها وجود ندارد. پس شما می توانید با هر میزان سرمایه گذاری این شرکت را با افرادی که به آن ها اعتماد دارید تاسیس کنید و از سودهای آن بهره مند شوید.

آشنایی با تفاوت های شرکت سهام خاص و مسئولیت محدود

در ادامه 5 مورد از مهم ترین تفاوت های این دو شرکت یعنی شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

 • در شرکت هایی با مسئولیت محدود داشتن 2 شریک کافی است اما در شرکت های سهامی خاص حضور حداقل 3 سهامدار و شریک الزامی می باشد.
 • در شرکت هایی مسئولیت محدود میزان سرمایه فقط در اساسنامه شرکت ذکر می گردد و نیازی به افتتاح حساب جدید نیست. اما در شرکت سهامی خاص شما باید حداقل 35 درصد از سرمایه خود را به اسم شرکت تودیع نمایید.
 • مدت زمان مدیریت مسئولان در شرکت مسئولیت محدود هیچگونه محدودیتی ندارد. این در حالی است که در شرکت سهامی خاص مدیران حداکثر 3 سال می توانند در سمت مدیریت خود بمانند. بعد از آن مدیر شرکت باید با توجه به نظر شرکا تغییر کند.
 • شرکت های مسئولیت محدود نیازی به درج اگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ندارند. این در صورتی است که درج آگهی برای شرکت های سهام خاص اجباری می باشد.
 • میزان حق رای در شرکت ها مسئولیت محدود با توجه به میزان سرمایه گذاری شخص می باشد. این در صورتی است که میزان حق رای در شرکت سهامی خاص با توجه به میزان سهام فرد می باشد.

آشنایی با شباهت های شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود

در ادامه شما را با سه مورد از شباهت های این دو شرکت آشنا می کنیم.

 • میزان سرمایه گذاری در هر دو شرکت حداقل یک میلیون ریال می باشد.
 • میزان افزایش سرمایه گذاری در هر دو شرکت به صورت کاملا اختیاری می باشد.
 • داشتن میزان حق رای و تاثیر گذاری رای در شرکت های سهامی خاص و مسئولین محدود با توجه به میزان سرمایه گذاری طرفین می باشد.

ثبت شرکت توسط افق نیکان

در صورتی که نیاز به ثبت شرکت سهامی خاص و یا ثبت شرکت مسئولیت محدود دارید تنها کافی است با مشاوران افق نیکان در ارتباط باشید. مشاوران ما به ضمن ارائه مشاوره جهت ثبت بهترین و مناسب ترین شرکت برای شما تمام مراحل ثبت شرکت را به طور کامل برای شما انجام می دهند.

بنابراین جهت ثبت هر گونه شرکتی از جمله شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود تنها کافی است با شماره های درج شده در سایت افق نیکان تماس حاصل فرمایید. کار با به متخصصین با تجربه ما بسپارید. تا از نتیجه نهایی آن لذت ببرید.

آخرین سخن درباره شرکت های سهامی خاص و مسئولیت محدود

ما در این مقاله شما را با هر دو شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود به طور کامل آشنا کردیم. تفاوت ها و شباهت های هر دو شرکت را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام شرکت برای کار شما مناسب تر است. اما به یاد داشته باشید ثبت شرکت خود را به دست افراد با تجربه در این حوزه بسپارید تا تمام کارهای شما به صورت قانونی انجام شود.

بیشتر بخوانید :

ثبت برند و هرآنچه باید درباره آن بدانید.
ثبت اختراع و هرآنچه راجب به آن باید بدانید.
دانش بنیان و هرآنچه باید درمورد این شرکتها باید بدانید.
ثبت بین المللی برند چگونه امکان پذیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.