مقالات ثبت اختراع مهاجرت

چگونه یک اختراع را ثبت بین‌الملل کنیم؟

افراد صاحب ایده و خلاقیت، همیشه دغدغه سوء استفاده از ایده‌هایشان را دارند. برای جلوگیری از این امر و حمایت از مالکیت فکری افراد این امکان محقق شده تا افراد بتوانند اختراع خود را در کشورهای مختلف ثبت کنند. ثبت اختراع در هر کشور به مخترع اجازه بهره‌برداری از آن را به‌صورت انحصاری در مدت معین می‌دهد. این مدت برای اختراع‌های ثبت شده در ایران مدت ۲۰ سال تعیین شده است.
برخی از مخترعین برای ورود به بازارهای بین‌الملل و حفاظت از اختراع خود نیاز دارند تا اختراع خود را در کشورهای خاص ثبت کنند. در حال حاضر مهمترین کشورها برای ثبت اختراع به‌صورت بین المللی آمریکا، آلمان، چین، کانادا و هند هستند.
از آنجایی که ایران در سال ۱۳۴۹ با تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به معاهده همکاری ثبت بین‌المللی اختراع در واشنگتن پیوسته است، مخترعین کشورمان می‌توانند با ارائه اظهارنامه به سازمان بین‌المللی مالکیت فکری WIPO، آن را بصورت بین‌المللی به ثبت برسانند. اظهارنامه ثبت اختراع به‌صورت بین‌الملل شامل درخواست، توصیف و شرح اختراع، ادعا یا ادعانامه، نقشه‌های فنی و خلاصه اختراع است. نگارش چنین اظهارنامه‌ای نیازمند تجربه و دانش پیشین است و به یکی از زبان‌های انگلیسی، عربی، فرانسوی، روسی، اسپانیایی و آلمانی نوشته می‌شود. از آنجا که نگارش و پیگیری اظهارنامه ثبت بین المللی اختراع پروسه‌ای پیچیده و زمان‌بر است، پیشنهاد می‌کنیم حتما از مشاور و فردی باتجربه در این زمینه کمک بگیرید.

heading سفارشی
heading سفارشی