مهاجرت

کدام شهر آلمان برای زندگی ایرانیان بهتر است؟

شرایط اقتصادی آلمان

اقتصاد آلمان دارای نیروی کار مجربی بوده و موجودی سرمایه در آن بسیار بالا است. سطح پایین فساد و سطح نوآوری در این کشور باعث شده است که آلمان بی‌اندازه برای سرمایه‌گذاری و کار مناسب باشد و از مابقی کشورهای اروپایی شرایط بسیار بهتری داشته باشد. این سطح از توانایی اقتصادی باعث آن شده که تصمیم‌گیری های مالی بزرگ در اروپا توسط آلمان اتخاذ شود و شرایط مابقی کشورهای حوزه شینگن نیز وابستگی شدیدی به این کشور داشته باشد. ۳۷ شرکت از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا در این کشور بوده و از این رو آلمان کشور مهمی در دنیا از لحاظ علم و فناوری محسوب می شود.

شرایط کار

به طور کلی آلمان شرایط کاری بسیار مناسبی دارد اما نه برای همه افراد؛ لذا زندگی در آلمان برای مهاجران غیرقانونی متفاوت است و برای این دست از مهاجرین، زندگی در اسپانیا، ایتالیا و دیگر کشورهای جنوبی قاره اروپا به مراتب سخت تر نیز می باشد. کارفرمایان آلمانی عالی‌ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را تقلیل داده‌اند و روزهای تعطیلات را به ۴۰ روز در سال رسانده‌اند.

قبل از هر چیزی توجه داشته باشید میزان موقعیت های شغلی و استخدام در غرب آلمان خیلی بیشتر از شرق آلمان آن است (حتی برای افرادی که قصد گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان را دارند). البته برلین و مونیخ از این قاعده مستثنی هستند. همچنین این موضوع را مدنظر داشته باشید که دانستن زبان انگلیسی برای زندگی و کار در آلمان اصلا کافی نیست. اگر قصد زندگی در آلمان را دارید باید یادگیری زبان آلمانی را از امروز شروع کنید و حداقل به سطح B1 برسید.

پایین‌ترین نرخ بیکاری در اروپا

با اینکه نرخ بیکاری در آلمان زیر ۷% است ولی همیشه کمبود نیروی کار در آلمان احساس می‌شود. حتی هم اکنون نیز با وجود اضافه‌شدن مهاجرین به این کشور در پست‌های مهم‌تر کمبود نیروی کار وجود دارد. البته بیکاری در روستاهای آلمان هنوز هم یکی از مشکلات اساسی برای دولت به شمار می‌رود.

کدام شهر آلمان برای زندگی ایرانی‌ها مناسب‌تر است؟

پاسخ این پرسش چندان ساده نیست زیرا در کنار خصوصیات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هر شهر، به شرایط روحی، شغلی و مالی شما بستگی دارد. آلمان شهرهای بسیار خوبی برای اقامت دارد اما هامبورگ،‌ فرانکفورت، برلین و دوسلدورف از بهترین مقاصد برای زندگی در آلمان هستند. شهرهایی مانند مونیخ حتی برای افراد با شرایط مالی مناسب هم توصیه نمی شود چون هزینه ها بالاست و فرصت شغلی در آنجا در سال های گذشته وضعیت جالبی نداشته است.

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان با جمعیت ۱٫۷ میلیون نفر

این شهر هجدهمین مقصد توریستی دنیاست. آب‌و‌هوای هامبورگ که روی رود البه قرار گرفته کاملا اقیانوسی است. این شهر آنقدرها هم سرد نیست و تنها در ۳ ماه دسامبر، ژانویه و فوریه درجه هوای حدود صفر درجه سانتی‌گراد دارد. اگر زیاد اهل کنسرت، تئاتر، سینما و در مجموع رویدادهای فرهنگی هستید هامبورگ مرکز این رویدادها است. حمل و نقل شهری با اتوبوس، قطار و کشتی سامان دهی شده و در کل حمل و نقل عمومی در این شهر ارزان‌تر از خیلی از شهرهای مهم آلمان است. این شهر از لحاظ ورزشی به پایتخت ورزشی کشور آلمان مشهور است و پله مناسبی برای شروع ورزش حرفه‌ای نوجوانان است. هامبورگ ۱۷ دانشگاه دارد که ۶ دانشگاه آن دولتی است.

میانگین درآمد در هامبورگ ۲,۱۵۶٫۴۶ € بوده و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده ۴ نفره در این شهر حدود ۱۵۰۰ یورو است. طبق آمار رسمی Numbeo در سال ۲۰۱۹ هزینه‌ها حدود ۱۱۹% گرانتر از تهران است و در عین حال قدرت خرید مردم ۱۵۱% درصد از مردم تهران بالاتر است.

برلین، پرجمعیت ترین شهر آلمان با جمعیت حدود ۳.۷ میلیون نفر

نمای شهری برلین هنری و دارای زوایای مدرنیته است. به علت قرار گرفتن برلین در ناحیه ای به نام دشت اروپا، این شهر آب‌و‌هوایی معتدل دارد و حدود ۴۰٪ مساحت برلین را جنگل، رودخانه، پارک و دریاچه تشکیل می‌دهد. این شهر با میانگین رطوبت ۸۴٪ دارای بارش برف نه‌چندان زیاد و تنها در ماه‌های دسامبر تا مارس است.

برلین شهر فناوری آلمانی‌ها است. شهری با فرهنگ متمدن، سیاست خاص و دارای انبوهی از رسانه. اقتصاد برلین بر مبنای علم نهادینه شده و شرکتهای فناوری پیشرفته و بخش خدمات در آن گستره وسیعی دارند. صنایع پژوهشی، شرکتهای رسانه‌ای، فناوری و اطلاعات، داروسازی، مهندسی پزشکی، تکنولوژی الکترونیک و… در این شهر به وفور دیده می‌شوند. این شهر چهار دانشگاه دولتی و بیش از ۳۰ دانشگاه خصوصی و فنی دارد که طیف وسیعی از رشته ها را ارائه می‌دهند.

میانگین درآمد در برلین ۲,۰۴۳٫۱۵ € بوده و میانگین کل هزینه های یک خانواده ۴ نفره در این شهر حدود ۱۴۰۰ یورو می باشد. طبق آمار رسمی Numbeo در سال ۲۰۱۹ هزینه ها حدود ۱۰۳% گرانتر از تهران است و در عین حال قدرت خرید مردم ۱۵۴% درصد از مردم تهران بالاتر است.

فرانکفورت، نیویورک آلمانی‌ها

تجارت و هنر تنها دو کلمه‌ای هستند که می‌توانند فرانکفورت را توصیف کنند. از نمایشگاه‌های هفتگی فرانکفورت که زبانزد همه است تا بورس اوراق بهادار، این شهر را به نیویورک آلمان تبدیل کرده است. اما در نظر داشته باشید که میزان مهاجرین آنقدر در این شهر بالاست که پس از بیرون‌آمدن از ایستگاه راه‌آهن (Hauptbahnhof) باید به چند متکدی کمک کنید تا اجازه بدهند نفسی راحت بکشید. در همین محله تعداد کارتن‌خواب‌هایی که می‌بینید شما را شگفت‌زده می‌کند. آب‌و‌هوای فرانکفورت اقلیمی است و میانگین ۱۰ درجه سانتی گراد دارد. فرانکفورت شهری بسیار تجاری و مناسب برای بیزینس است.

لباس خوب بپوشید و خیلی محترمانه رفتار کنید تا جامعه آلمان شما را از پناهجویان جدا کند. این نکته بسیار مهمی برای زندگی در آلمان و مخصوصا شهری مانند فرانکفورت است.

میانگین درآمد در فرانکفورت ۲,۷۸۷٫۶۸ € بوده و میانگین کل هزینه های یک خانواده ۴ نفره در این شهر حدود ۱۶۰۰ یورو می باشد. طبق آمار رسمی Numbeo در سال ۲۰۱۹ هزینه ها حدود ۱۱۵% گرانتر از تهران است و در عین حال قدرت خرید مردم ۲۲۴% درصد از مردم تهران بالاتر است.

دوسلدورف ششمین شهر مناسب برای زندگی در جهان

دوسلدورف یک مرکز تجارت بین‌المللی بزرگ در دنیا و هفتمین شهر پرجمعیت آلمان است. این شهر مرکز شرکت‌های Fortune Global 500 و DAX است و یک‌پنجم از نمایشگاه‌های برتر دنیا را پوشش می دهد. دوسلدورف یک منطقه آبرفتی بوده و روی شن و ماسه و گل ساخته‌شده است. تابستان‌های این شهر گرم است و معمولا بارش برف زمستانی در آن اندک است. سالانه در ماه های فوریه و مارس و در رودخانه Main کارناوال‌های رنیش در این شهر برگزار می شوند.

میانگین درآمد در دوسلدورف ۲,۳۷۷٫۷۸ € بوده و میانگین کل هزینه های یک خانواده ۴ نفره در این شهر حدود ۱۶۵۰ یورو می باشد. طبق آمار رسمی Numbeo در سال ۲۰۱۹ هزینه ها حدود ۱۱۷% گرانتر از تهران است و در عین حال قدرت خرید مردم ۱۷۸% درصد از مردم تهران بالاتر است.

 

جالب است بدانید آلمان یکی از مقاصد مورد علاقه مخترعان و صاحبان ایده است و سیاست‌های تشویقی جذابی برای مخترعان دارد. شرکت افق نیکان تنها کارگزاری رسمی ثبت اختراع داخلی و بین‌المللی دارای مجوز در ایران، آماده ارائه مشاوره و انجام کلیه امور مرتبط با مهاجرت از طریق ثبت اختراع به آلمان است. برای دریافت راهنمای نحوه ثبت اختراع و مهاجرت به آلمان، کافی است فرم موجود در صفحه مهاجرت از طریق ثبت اختراع را پر کنید.

درباره مهاجرت با ثبت اختراع در وبلاگ افق نیکان بیشتر بخوانید
درباره مهاجرت از طریق ثبت اختراع سؤالی دارید؟