استعلام برند
مقالات ثبت اختراع

استعلام برند و آنچه باید بدانید

استعلام برند

یکی از مهم‌ ترین اقدامات برای راه اندازی یک تجارت، ثبت برند شرکت می باشد. اولین قدم برای ثبت برند، استعلام برند است. استعلام برند کار دشواری نیست اما قطعا به دقت نیاز دارد. در واقع با استعلام برند متوجه خواهید شد که نامی که برای برند خود در نظر دارید؛ بر ثبت در دسترس است یا خیر.

چرا استعلام برند مهم است؟

استعلام برند، مهم ‌ترین مرحله ثبت برند است. در صورتی که شما قصد دارید برای نام برند شرکت خود را ثبت کنید؛ پس باید همین حالا به صورت آنلاین، استعلام نام مورد نظر خود را بگیرید. چرا که ممکن است فرد و یا شرکت دیگری نام برند مورد نظرتان را قبلا به ثبت رسانده و بدون آنکه شما اطلاعی داشته باشید؛ به طور قانونی و رسمی با همان نام شروع به فعالیت کرده باشد که در صورت ثبت همان نام توسط شما، قطعا وقت و هزینه های شما به هدر خواهد رفت. پس جهت جلوگیری از این اتفاق لازم است که همان ابتدا مرحله استعلام برند را با دقت انجام دهید و از دسترس بودن نام موردنظرتان اطمینان کسب نمایید.

استعلام برند به طور دقیق و هوشمندانه

استعلام برند در صورتی که به طور صحیح انجام شود؛ قطعا به شما جهت تایید نهایی نام برند به عنوان علامت تجاری شرکتتان کمک خواهد کرد. در صورتی که نام برند انتخابی شما مناسب نباشد و با قوانین جمهوری و حق مالکیت معنوی مطابقت نداشته باشد؛ بی شک از سوی کارشناسان تایید نمی‌ شود که در این صورت زمان زیادی هدر می ‌رود. پس پیشنهاد می‌ کنیم که در همان ابتدا برای استعلام برند، نامی مناسب و مطابق با استانداردها و قوانین ثبت برند انتخاب نمایید.

افق نیکان به عنوان تنها شرکت دارنده حق ثبت اختراعات و برند در ایران است. این شرکت در راستای نحوه استعلام برند و انتخاب بهترین علامت تجاری به شما صاحبان کسب و کار کمک خواهد کرد.

نحوه استعلام برند چگونه است؟

همانطور که گفته شد؛ برای ثبت برند باید دقت داشته باشید که نام انتخابی موردنظرتان نباید قبلا توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد. پس اکنون تا دیر نشده اگر نام مناسبی برای علامت تجاری خود در ذهن دارید؛ همین حالا استعلام آن را بگیرید. جهت استعلام آنلاین برند می ‌توانید به سایت اینترنتی https://iripo.ssaa.ir/ رجوع کرده و سپس وارد قسمت «جستجو در پرونده‌ های علائم تجاری» رفته و نام موردنظرتان را وارد کنید. لازم به ذکر است که سایت معرفی شده؛ مربوط به سازمان رسمی ثبت اسناد و املاک کشور ایران می ‌باشد و نحوه استعلام برند در آن رایگان است.

جهت استعلام برند و جستجوی نام مورد نظر خود در بخش جستجوی علامت تجاری به تخصص خاصی نیاز ندارد؛ اما امکان دارد که در ابتدای استعلام برند، شما به طور دقیق نتوانید تشابهات اسمی را تشخیص دهید. به طور مثال ممکن است حتی آوای مشابه دو نام مانند عرشیا و ارشیا، باعث شود که برند ثبتی شما رد شود و یا استعلام آن منفی شود.

روش دوم استعلام برند:

جهت استعلام برند، می ‌توانید همین حالا به سایت اداره مالکیت معنوی رجوع کرده و نام مورد نظر را در آنجا وارد کنید. علاوه بر این می ‌توانید به آدرس www.rrk.ir بروید. این سایت متعلق به سامانه روزنامه رسمی کشور است. تمامی شرکت ‌ها نام برند خود را در روزنامه رسمی کشور آگهی کرده اند؛ پس با رجوع به این سایت می ‌توانید علامت تجاری شرکت‌ ها را مشاهده نمایید.

مزیت استعلام برند چیست؟

  • با استعلام برند، از ثبت نام و علامت تکراری جلوگیری می ‌شود.
  • به دلیل جلوگیری از ایجاد برندهای مشابه، برندسازی راحت تر انجام می ‌شود.
  • با وجود برندهای متفاوت در یک بازار مشخص، بازاریابی و تبلیغات هوشمندانه تر صورت می‌ گیرد.
  • با استعلام برند از اتلاف وقت و هزینه شما جلوگیری به عمل می ‌آید.
  • برندهای مختلف در دید مخاطب و مشتریان منحصر به فرد می ‌شوند.
  • فرد با استعلام برند با علامت‌ های تجاری شرکت های دیگر آشنا می ‌شود.

قبل از استعلام برند به این نکات توجه کنید

قبل از استعلام برند برای جلوگیری از هدر رفتن زمان شما برای انتخاب مجدد نام مناسب باید توجه کنید که نام مورد نظر شما نباید در دسته‌ های زیر قرار بگیرد:

کلماتی که عام بوده و یک موضوع کلی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌ کند. به طور مثال کلمه ی “پوشاک” را نمی ‌توان ثبت کرد چرا که این کلمه در انواع و اقسام مواد مختلفی جای می ‌گیرد. اتفاقا باید گفت که انتخاب چنین کلمه‌ های کلی و عام به ضرر شما تمام می ‌شود چرا که مخاطب با روبرو شدن با نام برند شما؛ تصویر خاصی در ذهنش ایجاد نمی ‌شود.

علاوه بر این کلماتی که نشان دهنده صفت و یا طعم غذایی هستند جز نام برند محسوب نمی ‌شوند. به طور مثال کلماتی مانند “شیرین، ترش، خوشمزه” نشاندهنده طعم کلی بوده و از این بابت که شرایط نام برند باید برای همه یکسان باشد؛ چنین کلماتی به عنوان علامت تجاری رد می ‌شود. علاوه بر این کلماتی مانند “خوب، سریع، بهترین، برترین، تک، خاص و …” از سوی کارشناسان تایید نخواهد شد.

  • اسم اشخاص معروف و افراد مقدس به عنوان نام برند قابل ثبت نیست.
  • کلمات و علامت ‌هایی که با قوانین اسلامی و شرعیمطابقت ندارند؛ قطعا رد خواهند شد.
  • نمادهای ملی، اسامی معروفمنحصر به فرد سازمان ‌ها، دولت ‌ها و … به عنوان نام برند رد خواهند شد.

یعنی در صورتی که شما نام مناسب و منحصر به فرد در حوزه ی کاری خود انتخاب کرده و علامت انتخابی شما در لیست بالا قرار ندارند؛ از اکنون می ‌توانید از طریق مجموعه افق نیکان به عنوان معتبرترین مرجع ثبت برند در کشور جهت ثبت رسمی و قانونی آن اقدام نمایید.

زمان پاسخ به استعلام برند

پاسخ استعلام برند در سایت رسمی ادارات مالکیت معنوی به صورت آنلاین و لحظه ‌ای می باشد. علاوه بر ورود به این سایت و استعلام برند ۱۰۰ رایگان است. اکنون افق نیکان جهت ثبت برند به صورت تخصصی با کمترین میزان اتلاف وقت و دریافت هزینه ای مطابق با سازمان اداره مالکیت معنوی شما را در این مسیر کمک خواهد کرد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های درج شده در سایت افق نیکان تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *