دسته بندی نشده

از کجا بفهمم لوگو قبلا ثبت شده یا نه؟

اگر قصد دارید برند یا شرکتی را به ثبت برسانید، قبل از آن که مراحل ثبت برند را آغاز کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که نسبت به استعلام برند مورد نظر و جستجوی برندهای ثبت شده جستجویی کامل انجام دهید. در واقع استعلام ثبت برند در سامانه جستجوی علامت تجاری تکلیف ماجرای برند شما را مشخص می کند.

استعلام برند باید با دقت انجام شود. در واقع، اگر به درستی برند مورد نظر خود را استعلام نکنید و از ثبت شدن برندهایی مشابه با آن اطمینان حاصل نکنید، این امکان وجود دارد که ضررها و زیان های مالی زیادی به شما و دیگر سرمایه گذاران و شریکان شما وارد شود.

برند، لوگو یا نشان تجاری چیست؟

برند در واقع یک نشان یا علامت تجاری است. هدف از استفاده از برندها این است که مشخص کنند که خدمات یا محصولاتی که از طرف شرکتی خاص به مردم و مشتریان ارائه می شود، کاملا منحصر به فرد و مختص به همان شرکت و مجموعه می باشد. در واقع، برند یک تصویر ذهنی است که مخاطب با دیدن و مشاهده علامت تجاری شما در ذهنش ایجاد می کند. تعاریفی که تا به این جا از برند به شما ارائه دادیم، تعاریف فلسفی برند می باشند. اما اگر بخواهیم به زبان ساده و به صورت سطحی برند را تعریف کنیم، باید بگوییم که برند همان علامت، نشان یا لوگوی شرکت یا مجموعه شما است.

همانطور که گفتیم، اصلی ترین ویژگی یک برند، اختصاصی و منحصر به فرد بودن آن است. در نتیجه، اگر برندی که قصد به ثبت رساندن آن را دارید از قبل به وسیله افراد و سازمان های دیگر به ثبت رسیده باشد، برند شما ارزش خود را به طور کامل از دست می دهد. به همین دلیل است که در تمامی آموزش ها از روش های ثبت برند، اولین گام را به استعلام برندهای ثبت شده اختصاص می دهند.

وب سایت های مختفی در اینترنت می توانند به شما در استعلام ثبت برند کمک کنند. استعلام ثبت برند یکی از روش هایی است که شما می توانید با استفاده از آن با پر کردن تنها یک فرم، از ثبت بودن یا نبودن برند مورد نظر خود مطمئن شوید. ثبت علامت تجاری یا همان برند، به طور کامل به صورت انحصاری انجام می شود و اگر شما بتوانید برند خود را به ثبت برسانید، کسی نمی تواند برندی مشابه با برند شما به ثبت برساند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با استعلام ثبت برند مورد نظر خود،  روند ثبت برند خود را به طور قانونی و دقیق پیش بگیرید تا در مراحل ثبت دچار مشکل نشوید.

تفاوت ثبت برند با ثبت لوگو

شاید بتوان برند را همان لوگو دانست اما اگر بخواهیم از به درستی لوگو را تعریف کنیم باید بگوییم که تعریف برند با تعریف لوگو متفاوت است. لوگو تنها نشانی از یک محصول است که جهت بهتر دیده شدن و متفاوت بودن از سایر محصولات یکسان و مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. اما برند مفهوم و معنی عمیق تری نسبت به لوگو دارد. برند علاوه بر این که با هدف متفاوت و منحصر به فرد بودن مورد استفاده قرار می گیرد، طی مدت زمان طولانی، در ذهن و روح مشتری نیز ماندگاری دارد.

لوگو نشانی گرافیکی است که به شکل، نوشتار، علامت، سمبل و یا با ترکیب این موارد، طراحی می گردد. با استفاده از لوگو، اشخاص و شرکت ها می توانند نوع خدمات، اهداف و محصولات خود را در کمترین زمان به مخاطب معرفی نمایند.

حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که تفاوت ثبت برند با ثبت لوگو در چیست. تفاوت ثبت برند با ثبت لوگو در این است که شما موظفید برای هر برند ثبت شده، یک لوگوی انحصاری نیز به ثبت برسانید. مزیت برند در این است که مشتری ثابت شرکت و مجموعه شما به دلیل برندی که برای شرکت خود انتخاب کرده اید، دیگر دغدغه انتخاب محصول را نخواهد داشت و موقع خرید، زمانی که با چندین نام و شرکت دیگر و تنوع محصولات و خدمات رو به رو می شود، دیگر سردرگم نمی شود و محصولی که نام برند شما بر روی آن دیده می شود را انتخاب خواهد کرد.

برای آن که برای یک محصول موفق به برند سازی شوید، اولین کاری که بعد از استعلام ثبت برند باید انجام دهید این است که وعده ای متمایز از سایر رقبا به مشتریانی که قصد جذب آن ها را دارید بدهید.

دومین شرط ثبت لوگو

پس از آن که مطمئن شدید لوگو و برندی که قصد به ثبت رساندن آن را دارید، قبلا به وسیله شرکت یا شخص دیگری به ثبت نرسیده است، نوبت آن می رسد که نام مناسبی برای برند خود انتخاب کنید. مرحله انتخاب نام برند مرحله ای حیاتی است. دلیل حیاتی بودن آن هم این است که حتی اگر برندی که می خواهید به ثبت برسانید قبلا به وسیله کسی به ثبت نرسیده باشد، نام درستی نداشته باشد باز هم برند شما با شکست رو به رو می شود. چون هدف اصلی هر برندی این است که در ذهن مردم ماندگار شود. در نتیجه، باید حواستان باشد که نام برندی که می خواهید به ثبت برسانید به موضوع کاری شما نزدیک بوده و نام پیچیده و دشواری نداشته باشد.

نکاتی در رابطه با استعلام لوگو

  • سامانه های استعلام لوگوها و برندهای ثبت شده رایگان هستند و اگر با یک سامانه اینترنتی رو به رو شدید که در آن برای استعلام برند مورد نظر خود باید هزینه ای را پرداخت می کردید، از آن سامانه استفاده نکنید.
  • معمولا در سامانه های اینترنتی استعلام لوگوها و برندهای ثبت شده، از شما نام و نام خانوادگی، شماره تماس، ایمیل و برند مورد نظرتان را درخواست می کنند. دلیل آن هم این است که پاسخ استعلام را با استفاده از این روش های ارتباطی در اختیار شما قرار دهند.
  • کار با سامانه های اینترنتی استعلام لوگوها و برندهای ثبت شده بسیار راحت و ساده است و برای استعلام برند مورد نظر خود به هیچ دانش فنی در این زمینه نیاز ندارید.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.