شناسه ملی شرکت
مقالات ثبت اختراع

شناسه ملی شرکت چیست؟

شناسه ملی شرکت چیست؟ سامانه استعلام شناسه ملی چیست؟ نحوه ورود به سامانه استعلام شناسه ملی ilenc.ssaa.ir به چه صورت می باشد؟ چگونه می‌توان قانونی بودن یک شرکت را استعلام کرد؟ چگونه می‌توان لیست اسامی شرکت‌های ثبت‌شده در ایران را به دست آورد؟ و بسیاری سوالات دیگر در مورد شناسه ملی که با هم در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

شناسه ملی شرکت ها:

در مورد شناسه ملی شرکتها باید گفت که این شناسه از 11 رقم تشکیل شده است. خوب است بدانید که شناسه ملی برای اشخاص حقوقی همانند کد ملی برای اشخاص حقیقی می باشد. در واقع شناسه ملی شرکت هر شرکت مختص به خود آن شرکت است. لازم به ذکر است که از زمان ثبت شرکت تا انحلال شرکت و حتی بعد از آن نیز تغییر نخواهد کرد. با استفاده از شناسه ملی می توان اطلاعات کلی از شرکت ثبت شده به دست آورد.

آشنایی با اطلاعات ثبت شده در شناسه ملی:

داشتن شناسه ملی یک شرکت به ما کمک می کند یک سری اطلاعات کلی از شرکت را بدست آوریم. همچنین ملاک اعتبار شرکت ها وجود اطلاعات شرکت در سامانه شناسه ملی می باشد.

سایت شناسه ملی به ادرس ilenc.ir اطلاعات زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

 1. ثبت کننده شخصیت حقوقی
 2. تاریخ تاسیس
 3. نام شخصیت حقوقی
 4. نوع شخصیت حقوقی
 5. شناسه ملی
 6. تاریخ ثبت شرکت
 7. واحد ثبت
 8. کد پستی
 9. شماره ثبت شرکت
 10. محل اقامت قانونی

شناسه ملی شرکت

توضیحات اطلاعات شناسه ملی:

اطلاعات همه شرکت ها و موسسات ثبت شده و به طور کلی کلیه اشخاص حقوقی کشور می بایست در این سامانه وجود داشته باشند. خوب است بدانید که این سامانه مرکزی معتبر برای استعلام معتبر بودن و یا عدم اعتبار اشخاص حقوقی می باشد.

ثبت کننده شخصیت حقوقی:

در مورد عنوان اول یعنی ثبت کننده شخصیت حقوقی برای کلیه شرکت ها و موسسات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد. برای سایر اشخاص حقوقی سازمان ها و وزارت خانه های مربوط به هر کدام از آنها می باشد. به عنوان مثال: برای شهردار ها ثبت کننده شخصیت حقوقی وزارت کشور می باشد.

تاریخ تاسیس:

تاریخی است که در زمان ثبت شرکت درج می گردد.

نام شخصیت حقوقی:

نام شخصیت حقوقی شامل نام کامل شخصیت حقوقی است. که در حال حاضر نام شرکت های ثبت شده باید حداقل شامل 3 سیلاب باشند.

نوع شخصیت حقوقی:

در حوزه ثبت اسناد و املاک کشور رایج ترین نوع شرکت ها و موسسات شرکت های : سهامی خاص، مسیولیت محدود، تعاونی ها و موسسات غیر تجاری می باشند.

شناسه ملی شرکت:

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد شناسه ملی یک کد 11 رقمی می باشد که همواره ثابت است. این شناسه منحصر به فرد است. مانند کد ملی برای اشخاص حقوقی می باشد.

تاریخ ثبت شرکت:

این تاریخ معمولا با تاریخ تاسیس یکی است مگر این که شرکت از واحد ثبتی اولیه به واحد ثبتی دیگه انتقال پیدا کند. که در این صورت تارخ با تاریخ تاسیس متغایر می شود.

واحد ثبتی:

واحد ثبتی منظور واحد ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری است که پرونده ی مدارک ثبتی شرکت در آنجا قرار دارد.

کد پستی:

کد پستی محل دفتر مرکزی شرکت در این قسمت درج می گردد.

شماره ثبت شرکت:

شماره ثبت شرکت و یا موسسه با تغییر واحد ثبتی آن تغییر میابد، در واحد ثبتی تهران در حال حاضر شماره های ثبتی 5 رقمی میباشد.

محل اقامت قانونی:

آدرس دقیق دفترمرکز و به عبارت بهتر محل قانونی شرکت در این قسمت درج می گردد که در صورت تغییر یافتن آن نیز در اخر به این نکته که آدرس شرکت تغییر یافته اشاره می شود.

مزایای دریافت شناسه ملی عبارت است از:

 • قانونی و یا غیر قانونی بودن فعالیت شرکت را می توان با استعلام این کد از سامانه شناسه ملی شرکت بدست آورد.
 • دریافت اطلاعات کلی شرکت
 • تشخیص سهامداران و مالک شرکت
 • مشخص کردن سهام و سرمایه قرار گرفته شده در شرکت
 • اضافه شدن به صنف های مالیاتی
 • گرفتن آگهی برای تبلیغات و بازاریابی و آگهی های تاسیس شرکت به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه
 • توانایی ثبت برند به صورت شرکتی
 • مشخص بودن اعتبارات موجود در شرکت
 • دسترسی به آدرس و محل اصلی شرکت
 • وابسته شدن و قرار گرفتن به نظام ایران کد

شناسه ملی شرکت چه اطلاعاتی را در اختیار افراد می گذارد؟

 1. شماره ثبت که دارای کدی 5 رقمی می باشد.
 2. کد پستی و آدرس درج شده شرکت
 3. تاریخ تاسیس شرکت
 4. تاریخی که در آن شرکت به ثبت رسیده
 5. نام شرکت که دارای شخصیت حقوقی می باشد.
 6. نوع شرکت و قالبی که شرکت در آن به ثبت رسیده است.

سامانه استعلام شناسه ملی شرکت چیست؟

سامانه استعلام شناسه ملی ilenc.ssaa.ir عنوان سایتی است که افرادی که تمایل به استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی داشته باشند می توانند با مراجعه به آن برای استعلام شناسه ملی اقدام نمایند که در متن مقاله به طو کامل توضیح داده شده است. در واقع با داشتن شناسه ملی شما می توانید اطمینان داشته باشید که شرکت به ثبت رسیده است.

نحوه ورود به سامانه استعلام شناسه ملی ilenc.ssaa.ir به چه صورت می باشد؟

ورود به سایت استعلام شناسه ملی شرکت اشخاص حقوقی از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بخش میز خدمات الکترونیکی امکان پذیر بوده که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است. شما با ورود به سامانه و ثبت اطلاعات مختصری مانند نام شرکت می توانید سایر اطلاعات مهم شرکت را استخراج نمایید. که به شما در فهمیدن صحت کسب و کار کمک می کند.

چگونه می‌ توان قانونی بودن یک شرکت را استعلام کرد؟

برای استعلام قانونی بودن شرکت‌ ها در ایران باید به «سامانه شناسه ملی شرکت اشخاص حقوقی کشور» مراجعه نمود. در واقع شرکت با داشتن شناسه ملی که همان کد یازده رقمی می باشد می تواند قانونی بودن خود را اثبات کند.

چگونه می‌توان لیست اسامی شرکت‌ های ثبت‌شده در ایران را به دست آورد؟

برای استعلام اسم شرکت‌ های ثبت‌ شده باید در سامانه شناسه ملی شرکت اشخاص حقوقی کشور به جست‌ و جو پرداخت. که با داشتن تنها یک نام می توانید به سایر اطلاعات مهم شرکت نیز دست پیدا کنید. برای دریافت راهنمایی و اطلاعات بیشتر نیز می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.