پرسش و پاسخ شرکت های تعاونی سهامی خاص
ثبت شرکت

پرسش و پاسخ شرکت های تعاونی سهامی خاص

سوالات متداول شرکت های تعاونی سهامی عام

افق نیکان در این مقاله به سراغ پاسخ سوالات متداول شرکت های تعاونی سهامی عام رفته است. ما در پستی جداگانه در مورد نحوه ثبت نام شرکت ‌های تعاونی و شرایط و قوانین آن پرداخته ایم. اما در این پست به رایج ‌ترین سوالات در مورد نحوه تاسیس و ثبت شرکت های تعاونی پرداخته شده است. پس در صورتی که قصد راه اندازی و تاسیس شرکت تعاونی سهامی عام دارید؛ در ادامه همراه افق نیکان باشید شاید در این پست به سوالی که در ذهن دارید؛ جواب مناسب و شفافی داده شود.

۱۱ سوال رایج در مورد شرکت ‌های تعاونی سهامی عام

1- به چه شرکت ‌هایی شرکت تعاونی می‌ گویند؟

شرکت‌ های تعاونی سهامی خاص و عام برای رفع نیازهای عمومی اجتماعی و احتیاجات شرکت ‌ها تاسیس می‌ شوند. شرکت ‌های تعاونی خدماتی جهت تولید و توزیع برای محصولات دامی و کشاورزی، کالاهای صنعتی، و لوازم مورد نیاز زندگی و تجهیزات شرکت ‌ها، و همچنین خدمات دیگری همچون ایجاد مسکن و انجام عملیات ساختمانی، بیمه کالاها و حیوانات، قبول نمایندگی، مشارکت در شرکت های مشابه و … انجام می ‌دهد. پس شرکت تعاونی جنبه عمومی و یا گرایشی دارد.

انواع گرایش ‌های شرکت ‌های تعاونی عام می ‌توان به : خدماتی، کشاورزی، صنعتی، معدنی، مسکن، تامین کننده نیاز تولید کننده و مصرف کننده، فرش دستباف تولیدی-توزیعی، آموزشگاهی و عمرانی اشاره کرد.

2- چه شرکت ‌هایی شرکت تعاونی سهامی عام گفته می ‌شود؟

شرکت ‌ها به دو دسته کلی سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌ شود. منظور از شرکت های سهامی عام، شرکتی است که عضو شدن در آن برای همه افراد جامعه آزاد است و سهام شرکت در اختیار عموم قرار می ‌گیرد. اما منظور از شرکت تعاونی سهامی خاص، شرکتی است که اعضای آن فقط از قشر خاصی از جامعه هستند مانند؛ مهندسین، کارگران، دانشجویان و … تشکیل داده است و شرکا هم از نوع خاصی از گروه جامعه می باشند.

3- حداقل سرمایه برای تشکیل شرکت تعاونی سهامی عام چقدر است؟

حداقل سرمایه جهت تاسیس شرکت ‌های تعاونی سهامی عام ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰ ریال می باشد. لازم به ذکر است که سقف تملک برای اعضای شرکت ‌های تعاونی سهامی عام ۱۰ % می ‌باشد.

4- تعداد اعضای شرکت تعاونی سهامی عام چقدر باید باشد؟

تعداد اعضای هیئت مدیره باید ۷ نفر و تعداد اعضای شرکت ‌های تعاونی سهامی عام، در زملن ثبت و انجام فعالیت نباید کمتر ۵۰۰ نفر باشد.

5- چه اشخاصی می ‌توانند جز سهامدار شرکت تعاونی سهامی عام باشند؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز هستند که جز سهامدار شرکت تعاونی سهامی عام شوند. جالب است بدانید که حتی محجورین و افرادی که سنشان کمتر از ۱۸ سال است می‌ توانند از طریق “ولی قانونی” خود جز یکی از سهامداران شرکت شوند.

6- جهت تاسیس شرکت تعاونی سهامی عام چه مجوزهایی مورد نیاز است؟

برای اینکه بتوانید شرکت تعاونی سهامی عام مجوز تاسیس دریافت نمایید نیاز به یک سری مجوز جانبی دارید. مجوزهای لازم برای تاسیس شرکت ‌های تعاونی سهامی عام به ترتیب به شرح زیر می باشد:

  • مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
  • مجوز از دستگاه تخصصی ذیربط فعالیت شرکت
  • مجوز از اداره بورس و اوراق بهادار کشور
  • مجوز از اداره ثبت شرکت ها

7- چه تسهیلاتی به شرکت ‌های تعاونی سهامی عام اعطا می‌ شود؟

پس از ثبت شرکت تعاونی سهامی عام از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بانک‌ های عامل، شرکت جهت اعطای تسهیلات معرفی می ‌کند. لازم به ذکر است که بانک توسعه و تعاون جز حامی اصلی ترین شرکت‌ های تعاونی سهامی خاص و عام می باشند. منبع مالی اختصاص داده شده به شرکت‌ های تعاونی عام ۷۰% می باشد.

جدا از دریافت وام و اخذ تسهیلات مالی برای تاسیس شرکت، مشاوره ‌هایی به صورت رایگان جهت کمک به بهبود بهره وری، افزایش سطح مهارت کارکنان، آموزش کارآفرینی به کارکنان شرکت ارائه می ‌شود.

8- در شرکت تعاونی سهامی عام هرگونه تغییر صلاحیت اعضا توسط چه مجمعی انجام می ‌شود؟

هرگونه تغییر در اساسنامه شرکت تعاونی عام، صلاحیت اعضا یعنی تصمیم گیری در مورد عزل با قبول استعفا اعضای هیئت مدیره توسط مجمع عمومی شرکت انجام می ‌شود.

9- نحوه انتخاب اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی سهامی عام به چه صورت است؟

اعضای هیئت مدیره در نخستین مرحله، یعنی جهت تاسیس و آغاز تاسیس شرکت تعاونی “اولین مجمع عموم” تعیین کننده می باشد. اما بعد از آن، تعیین هیئت مدیره های بعدی توسط مجمع عمومی عادی انجام می‌ شود.

لازم به ذکر است که جهت تعیین هیئت مدیره اصلی و جانشین آنان، دریافت رای در یک نوبت انجام می ‌شود. اعضای جانشین آن دسته از افرادی هستند که بعد از عضوهای اصلی آن دارای اکثریت رای می‌ شوند. عضویت منتخبان اصلی شرکت تعاونی در زمانی اعلام می ‌گردد که هر یک از آنان پذیرش خود را به صورت کاملا مکتوب اطلاع دهند.

۱۰- مدت زمان تصدی اعضای هیئت مدیره چند سال است؟

مدت زمان فعالیت رسمی اعضای هیئت مدیره به مدت سه سال می باشد. هر سه سال یک بار ممکن است آنان به تصمیم مجمع عمومی عزل شوند.

۱۱- حقوق و مزایا و پاداش اعضای هیئت مدیره شرکت های تعاونی سهامی عما چگونه تعیین می‌ شود؟

حداقل حقوق ماهیانه اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی چه عام و چه خاص، برابر با حداقل حقوق ماهیانه کارمندان قانون کار بوده و حداکثر آن نیز تقریبا ده برابر حداقل حقوق کارمندان می باشد. حقوق ماهانه دیگر اعضای شرکت هیئت مدیره طبق حقوق ماهانه کارکنان قانون کار تعیین می ‌شود.

آخرین سخن درباره شرکت های تعاونی سهامی عام

ما در این مقاله به متداول ترین سوالاتی که ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید پاسخ دادیم. اما در صورتی که سوال بی جوابی در ذهن خود دارید می توانید با شماره های درج شده در سایت افق نیکان تماس حاصل فرمایید. یا در بخش کامنت ها با ما در میان گذارید. کارشناسان افق نیکان در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ می دهند تا بتوانید به بهترین شکل ممکن کسب  و کار خود را رونق ببخشید. همچنین می توانید جهت دریافت مجوزهای لازم جهت تاسیس شرکت تعاونی سهامی عام به افق نیکان اعتماد کنید و کار را به کاردان بسپارید.

بیشتر بخوانید :

ثبت برند و هرآنچه باید درباره آن بدانید.
ثبت اختراع و هرآنچه راجب به آن باید بدانید.
دانش بنیان و هرآنچه باید درمورد این شرکتها باید بدانید.
ثبت بین المللی برند چگونه امکان پذیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *