چگونه بهترین نام‌ها برای ثبت شرکت انتخاب کنیم؟
ثبت شرکت

چگونه یک اسم خوب برای شرکتمان انتخاب کنیم؟

اگر قصد دارید مالکیت مادی و معنوی یک شرکت را به نام خود ثبت کنید، اولین گام این است که نام تجاری ( نام برند) خود را ثبت کرده و علامت تجاری خود را مشخص کنید. به عبارت ساده‌تر مهم‌ترین وظیفه شما در هنگام راه‌اندازی یک شرکت، انتخاب بهترین نام‌ها برای ثبت شرکت مدنظرتان است. در هنگام ثبت نام تجاری (DBA) به این نکته توجه کنید که این نماد ، معرف خدمات یا محصولی است که قصد فروش آن را دارید.

ما در این مقاله سعی داریم تا آگاهی لازم برای انتخاب بهترین نام‌ها برای ثبت شرکت و قوانین مهم این زمینه را برای صاحبان مشاغل کوچک ارائه دهیم که می‌خواهند نام تجاری و علامت تجاری خود ثبت کنند .

شکل 1 نام  تجاری در حقیقت «چهره» حقیقی و حقوقی شرکت و راه اصلی شناسایی شما است.

یک نشان بازرگانی به چه معنی است؟

مطابق با اداره ثبت اختراع و علائم تجاری جمهوری اسلامی ایران علامت تجاری عبارت است از کلمه، عبارت، نماد و/یا طرحی است که کالاها و خدماتی ارائه شده توسط یک شرکت را کالاهای شرکت‌های دیگر مشخص و متمایز می‌نماید.

این نام در حقیقت «چهره» حقیقی و حقوقی شرکت و راه اصلی شناسایی شما است، که مشتری در اولین نقطه تماس با شما مواجه می‌شود.

هنگامی که یک علامت تجاری صادر می‌شود، تا زمانی که شما مایل به حفظ آن هستید و در حال استفاده از آن هستید ، منقضی نمی‌شود؛ اما شما باید بعد از پنج یا 6 سال بعد از ثبت نام تجاری خود، مدرکی دال بر مورد استفاده قرار گرفتن این نام به مرکز ثبت اسناد ارائه دهید.

شکل 2 با ثبت علائم تجاری خاص محصولات می‌توانید دست تقلید گران و جاعلان را از کپی نمودن محصولاتتان کوتاه کنید.

 

چگونه بهترین نام‌ها برای ثبت شرکت انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین نام‌ها برای ثبت شرکت به جای تکیه بر نام‌های ضعیف و بی‌مفهوم از ، اسم‌ها متفاوت، قوی‌ و پر مفهوم استفاده کنید. نام‌های قوی ، پر مفهوم و علامت‌های تجاری قوی ، یا توصیفی از محصول هستند و یا به شکلی انتزاعی به آن اشاره می‌کنند. استفاده از رنگ‌ها ، اشکال و خطوط خاص برای نام و نمونه اسم شرکت همچون کوکاکولا ، زمزم، تیفانی و…. نمونه‌ای از ایده‌های بسیار جذاب و نمونه نام های مجاز برای ثبت شرکت هستند.

شما با ثبت علائم تجاری خاص محصولات می‌توانید دست تقلید گران و جاعلان را از کپی نمودن محصولاتتان کوتاه کنید. به یاد داشته باشید که نام تجاری انتخابی شما حتما باید حداقل سه سیلابی باشد و اگر اسم کمتر از این مقدار باشد مورد پذیرش سازمان ثبت اسناد و املاک قرار نخواهد گرفت.

مراحل ثبت نام و علامت تجاری نام شرکت شما

ثبت علامت تجاری و برند، برای شرکت شما گام بزرگی است که درواقع هویت شما را در برابر سوء استفاده ، کپی و سرقت محافظت می‌کند . ثبت علامت تجاری یک فرآیند نسبتاً ساده است که در طی 3 مرحله انجام می‌گیرد.

شکل3 نام تجاری به جای نام تجاری رسمی استفاده می‌شود.

 

1.       نام برند و تجاری مدنظرتان را جستجو کنید

در ابتدا، بهتر است نام تجاری مدنظرتان را در داخل گوگل و سایت سازمان ثبت اسناد و املاک به آدرس https://ipm.ssaa.ir/Search-Trademark جستجو کنید تا مطمئن شوید نامی که انتخاب کرده‌اید قبلاً به عنوان علامت و نام تجاری شرکت دیگر ثبت نشده باشد. به یاد داشته باشید که شما نه تنها باید نام مدنظر خود را سرچ کنید، بلکه نام‌های مشابهی که بیش از سه هجا و واژه مشابه با نام انتخابی خود را جستجو کنید. اگر اسم مدنظرتان بسیار شبیه به نامی باشد که قبلاً در همان دسته ثبت شده است، درخواست ثبت نام انتخابی‌تان به عنوان نام تجاری قطعا رد می‌شود.

در این بخش چند نمونه اسم برای شرکت فنی مهندسی و  فاکتورهای انتخاب نام برای شرکت عنوان شده از جمله مجتمع کشت و صنعت سبز غزال میهن، گروه مپنا (مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران)، شرکت زمزم ایران

شکل 4 با انتخاب بهترین نام‌ها برای ثبت شرکت شما مرزها و محدود فعالیتی خود را به طور دقیق به مخاطبان نشان می‌دهید.

 

2.      درخواست ثبت نام و علامت تجاری

پس از جستجو نام و علامت تجاری مورد نظر ، شما باید فرم درخواست علامت تجاری پرکرده و اهداف خود را از انتخاب این نام برای شرکت را بیان کنید. فرم ثبت نام و علامت تجاری حاوی موارد زیر است که باید توسط شما پاسخ داده شود:

نام و آدرس متقاضی

مدارک شناسایی شخص متقاضی

مدارک مجوز و پروانه فعالیت و تاسیس شرکت

تابعیت و شخص حقوقی متقاضی

نام و نشانی برای مکاتبات بعدی (لازم نیست این نام با نام متقاضی یکی باشد)

طرحی از علامت مورد نظر (اگر فقط برای نام درخواست می‌کنید و نمی‌خواهید یک عنصر طراحی را وارد کنید، به سادگی نام را تایپ کنید)

شرح کامل علامت

لیست کاملی از خدمات یا کالاهای تحت پوشش برنامه علامت تجاری

طبقه خدمات یا کالاها

نمونه‌ای از علامت در حال استفاده و همچنین تاریخ اولین استفاده از آن

امضای مورخ از طرف شما یا نماینده مجاز

هزینه مناسب برای نوع و تعداد کلاس‌های درج شده در برنامه

3.     دریافت سریال و رسید تاییدیه نام تجاری

پس از تکمیل مراحل قبلی در صورتی که هیچ گونه مشابهتی وجود نداشته باشد ،درخواست شما از سوی کارشناسان سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه بررسی می‌شود؛ و در نهایت یک شماره سریال برای بررسی وضعیت درخواست خود و وضعیت علامت تجاری و بازیابی اسناد در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 در این بررسی مشخص می‌شود که آیا نامی که انتخاب کرده‌اید ریشه فارسی دارد یا نه ؟ تلفظ آن به چه نحو است ؟اگر نام تجاری انتخابی هیچ کدام‌یک از این مشکلات را نداشته باشد در نهایت تایید شده و اجازه فعالیت خواهد داشت.

تفاوت بین نام تجاری، علامت تجاری و علامت خدمات چیست؟

علامت تجاری و علامت خدمات هر دو برای محدود کردن توانایی رقبا در گمراه کردن مصرف کنندگان و معرفی کالا یا خدمات ارائه شده شرکت طراحی شده‌اند.

نام تجاری به جای نام تجاری رسمی استفاده می‌شود،که اغلب روی کاغذها به جای نام‌های طولانی کسب‌وکار در نظر گرفته می‌شود .

با ثبت علامت تجاری در حقیقت شما مالکیت قانونی علامت و حقوق انحصاری استفاده از آن در هر نقطه از کشور را در رابطه با کالاها یا خدماتی قرار است ارائه دهید را کسب می‌کنید بنابراین با انتخاب بهترین نام‌ها برای ثبت شرکت شما می توانید مرزها و محدود فعالیتی خود را به طور دقیق به مخاطبان نشان می‌دهید.

 

شکل5 ثبت علامت تجاری و برند، برای شرکت شما گام بزرگ است.

 

نام شرکت شما راه اصلی معرفی شما و محصولاتتان به جهان است؛ بنابراین استفاده از بهترین نام‌ها برای ثبت شرکت می‌تواند شما را برای رسیدن به این هدف یاری نماید. تصور کنید که شخص دیگری از نام شرکت شما برای ارائه پیشنهاداتی استفاده می‌کند که مغایر با ماموریت و ارزش‌های کسب و کار شما هستند. اگر می‌خواهید حداکثر حمایت قانونی را برای کسب‌وکار خود فراهم کنید، به یک علامت تجاری نیاز دارید. به یاد داشته باشید که فعالیت شرکت شما با نام تجاری ثبت شده فقط در محدوده جغرافیایی ایران اعتبار دارد. در صورتی که تمایل دارید از این نام در کشورها و موقعیت‌های مکانی دیگری استفاده کنید باید کارت بازرگانی دریافت نموده و از طریق سازمان‌های بین‌المللی برای ثبت نام برای شرکت استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.