ثبت برند در نروژ
مقالات ثبت برند

ثبت برند در نروژ (صفر تا صد)

ثبت برند در نروژ یکی از انتخاب‌های صاحبان کسب و کار برای ورود تجاری به کشورهای عضو سیستم مادرید است. برندها کمک می‌کنند تا خریداران محصولات و یا استفاده کنندگان از خدمات یک کسب و کار بتوانند راحت‌تر محصول مورد نیاز خود را انتخاب و خرید کنند. در واقع کارشناسان حوزه کسب و کار اعتقاد دارند که اگر شخصی قصد داشته باشد تا کسب و کار موفقی را در یک منطقه جغرافیایی داشته باشد، یکی از گام‌های اولیه او باید ثبت و استفاده از یک برند مشخص باشد. اگر شما صاحب کسب و کاری هستید و قصد گسترش فعالیت‌های خود به سایر کشورهای دنیا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که در این مطلب با ما همراه باشید.

چرا ثبت برند در خارج از کشور مهم است؟

اگر شما یک کسب و کار داشته باشید و قصد داشته باشید که صادرات محصولات و خدمات خود را در برنامه کارییتان قرار بدهید، ثبت برند در کشور مقصد کمک‌های زیادی خواهد کرد. به صورت کلی باید گفت که این اقدام باعث می‌شود تا شما در بازار صادراتی خود یک قدم به داشتن هویت مشخص و قابل دفاع در مواقعی که مشکلی برای محصولات شما پیش می‌آید و یا سوء استفاده‌ای از محصولات شما می‌شود، نزدیک‌تر خواهید شد. در نتیجه هزینه کردن در این زمینه را هدر دادن و یا انجام یک عمل بی فایده ندانسته و به عنوان نوعی سرمایه گذاری تجاری باید به ثبت برند در کشورهای مقصد محصولات و خدمات خود نگاه کنید.

اهمیت ثبت برند در نروژ

برخی از کشورها قوانین مشخص و خاص خود را برای ثبت برند داشته و شما باید برای دریافت تاییدیه این ثبت، مراحلی را انجام بدهید. برخی از کشورها برای ساده کردن این موضوع تفاهم‌نامه‌ جامعی را به امضا رسانده‌اند که از آن به نام سیستم مادرید یاد می‌شود.

برای تعریف سیستم مادرید به صورت کلی باید گفت که این تفاهم‌نامه تا به امروز به امضای حدود 85 کشور رسیده است. با استفاده از این سیستم، رویه ثابتی برای ثبت برند در این کشورها انجام خواهد شد. استفاده از منافع این معاهده نیازی به وجود هر دو کشور مبدا و مقصد در این سیستم نداشته و با حضور یکی از کشورها در معاهده، منافع این نوع ثبت را می‌توانید در اختیار داشته باشید.

از آنجایی که نروژ یکی از کشورهای عضو این تفاهم‌نامه بین المللی است، در نتیجه اگر شما در کشور اروپایی نروژ برند خود را به ثبت برسانید، در واقع یک ثبت بین المللی برند انجام داده‌اید و در نتیجه در کشورهای دیگری نیز می‌توانید از این ثبت برای اعتبار برند و دفاع از مالکیت خود استفاده کنید.

اولین گام در ثبت برند در نروژ

طبق قوانین ثبت برند در نروژ که براساس پروتکل مادرید نوشته شده است، شما برندی را می‌توانید در این کشور ثبت کنید که محصول توسط یک شرکت نروژی تولید شده باشد. در غیر این صورت شما نمی‌توانید یک برند تازه را در این کشور ثبت کنید و باید در ابتدا این نوع از ثبت تجاری را در کشور مبدا کسب و کار و محصول خود انجام دهید. در نتیجه شما به عنوان صاحب یک کسب و کار در ایران، ابتدا باید برند خود را در کشور مبدا که ایران باشد به ثبت برسانید.

ثبت برند در ایران

در کشور ایران، ثبت برند توسط اداره مالکیت صنعتی انجام می‌شود. شما می‌توانید با تکمیل درخواست ثبت برند، توضیح و تشریح کسب و کار و محصولات کسب و کارتان و در نهایت تشریح برندی که قرار است بر روی محصولات معرفی شده نصب شود، برای ثبت برند در ایران اقدام کنید. این کار پیچیدگی خاصی نداشته و در صورت داشتن شرایط لازم، برند شما ثبت خواهد شد. پس از دریافت گواهینامه ثبت برند در ایران، باید این گواهینامه را به انگلیسی ترجمه کرده و آن را به تاییدیه مقامات مسئول برسانید تا در واقع یک ترجمه رسمی گواهینامه ثبت برند خود را جهت ارائه به کشور مقصد در اختیار داشته باشید.

چه مدارکی برای ثبت برند در نروژ نیاز خواهیم داشت؟

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از شروع مراحل ثبت برند در سیستم مادرید، مدارک مورد نیاز را مطالعه و مواردی که امکان پذیر است را آماده کنید تا در میانه راه، با مشکلی مواجه نشوید. 6 مدرک برای این اقدام تجاری مورد نیاز است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

–        درخواست ثبت برند در نروژ

از آنجایی که شما در یک سیستم واحد اقدام به ثبت برند خود خواهید کرد، در نتیجه می‌توانید در این درخواست، به غیر از کشور نروژ سایر کشورهای دیگری که عضو پروتکل مادرید هستند را نیز وارد کنید و در یک مرحله ثبت برند چند کشور را به صورت همزمان انجام بدهید.

–        معرفی نامه نماینده صاحب برند

شخص یا اشخاصی که از لحاظ قانونی می‌توانند به عنوان نماینده معرفی بشوند، می‌تواند شامل تمامی افرادی که دارای حق امضا هستند و یا یک وکیل قانونی باشد. این فرد یا افراد باید در یک نامه رسمی معرفی بشوند.

–        گواهی ثبت برند در ایران

همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد، گواهی ثبت علامت تجاری در کشور ایران و ترجمه رسمی آن، از مدارک دیگری است که برای ثبت برند در نروژ مورد نیاز شما خواهد بود.

–        برگه Fee Calculation

این برگه در واقع صورتحسابی است که شما باید به عنوان هزینه ثبت برند پرداخت کنید.

–        مدارک هویتی

این مدارک مربوط به صاحب یا صاحبان برند است. در نتیجه باید مدارک شرکت مانند روزنامه رسمی و آخرین تغییرات و مدارک هویتی مالکان و صاحبان امضا و وکیل قانونی آنها برای اشخاص حقوقی و مدارک هویتی برای اشخاص حقیقی ارائه شود.

چه مراحلی برای ثبت برند در نروژ انجام خواهد شد؟

شما می‌توانید از طریق سایت رسمی سیستم مادرید اقدام به ثبت برند به صورت بین المللی داشته باشید. در این سایت می‌توانید درخواست خود و مدارک گفته شده را بارگذاری کنید. پس از این مرحله، هزینه‌های ثبت برند را باید با ارز فرانک سوئیس پرداخت کنید. در این سایت، حدود 19 فرم وجود دارد که تعدادی از این فرم‌ها براساس نوع درخواست و نیازهای شما مشخص خواهد شد که باید آنها را نیز تکمیل کنید. در صورتی که مشکلی در این موارد وجود نداشته باشد، ثبت برند در نروژ انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.