همه چیز درباره ثبت برند در روسیه
مقالات ثبت برند

ثبت برند در روسیه(راهنمای کامل و کاربردی + مشاوره )

ثبت برند در روسیه و انتخاب علامت تجاری، برای آن‌دسته از صاحبان مشاغل که به روسیه به چشم یک بازار بالقوه نگاه می‌کنند و قصد دارند از این بازار بزرگ و جهانی به نفع خود استفاده کنند، یک دارایی کلیدی است. ثبت برند نه تنها ابزاری برای محافظت از کالاهای اصلی یک شرکت در برابر جعل و تقلید محسوب می‌شود، بلکه تضمینی برای واردات و گردش راحت‌تر کالاها در روسیه، امکان تبلیغات تلویزیونی، انتخاب یک توزیع‌کننده قابل اعتماد و عقد قراردادهای توزیع و همکاری مطلوب را فراهم می‌کند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا مفصل درمورد ثبت برند در روسیه صحبت کنیم.

ثبت برند و علامت تجاری در روسیه

اهمیت ثبت برند در روسیه

حفاظت رسمی از علامت تجاری با ثبت آن در سرویس فدرال روسیه و کسب مالکیت معنوی برای محافظت و اجرای حقوق انحصاری خود در مورد علامت تجاری بی‌نهایت حائز اهمیت است. زیرا بنا بر قوانین و رویه تجارتی این کشور پهناور، استفاده از علائم تجاری ثبت نشده غیرمجاز نیست، اما تحت محافظت و حمایت دولت هم قرار نمی‌گیرد. بنابراین برای اینکه قدرت دفاع از شهرت برند خود را داشته باشید، باید آن را به‌طور رسمی ثبت کنید.

آنچه در فرآیند ثبت برند در روسیه اهمیت زیادی دارد، اطمینان از ثبت به موقع درخواست است. طبق مقررات روسیه، اولین کسی که برای یک علامت تجاری ثبت نام می‌کند، صرف‌نظر از اینکه متقاضی مالک اسمی علامت تجاری باشد یا یک مدعی شخص ثالث، به عنوان مالک رسمی برند و علامت تجاری انتخاب می‌شود.

انتخاب علامت تجاری برای ثبت برند در روسیه

 • کلامی: هر کلمه، ترکیب حروف با هر دنباله‌ای از صداهای متناوب و صامت، جملات کامل یا ترکیب کلمات جداگانه و عبارات.
 • تصویری: ارقام، اشیاء، موجودات زنده، ترکیب خطوط و نقاط، ترکیب اشکال مختلف.
 • حجمی: انواع اجسام سه بعدی – اشکال مختلف و ترکیب خطوط و اشکال.
 • ترکیبی: ترکیب انواع مختلف عناصر کلامی، تصویری، حجمی، هولوگرافیک و غیره.
 • دیگر: در موارد نادر، انواع دیگر علائم مثل هولوگرافی، صدا، بویایی و غیره ثبت می‌شوند.

چه علامت‌های تجاری در روسیه قابل ثبت نیست؟

چنانچه علامت انتخابی با هریک از موارد زیر مرتبط باشد، گواهی ثبت برند در روسیه برای متقاضی ارسال نمی‌شود:

 • اگر لوگو یا علامت تجاری انتخاب شده به حدی شبیه یک علامت تجاری ثبت‌شده باشد که باعث سردرگمی یا گمراهی مخاطب شود.
 • اگر نامگذاری برند برخلاف موازین پذیرفته شده در جامعه جهانی و هنجارهای اخلاقی باشد و به فرهنگ‌ها و سنت‌های ملی مردم روسیه توهین کند.
 • اگر برند انتخاب شده نتواند محصولات و خدمات شرکت موردنظر را از سایر رقیبان متمایز کند.
 • عناصر به‌کاررفته در علامت تجاری، در فهرست عناصر مجاز علامت تجاری نباشند.

اسناد مورد نیاز برای ثبت برند و علامت تجاری در روسیه

 • انتخاب و طراحی علامت تجاری در قالب حروف الفبا، گرافیک یا صوت؛
 • فهرستی از خدمات ارائه شده یا کالاهایی که متقاضی قصد دارد تحت این نام و نشان بفروشید؛
 • بیانیه‌ای مطابق فرم مقرر؛
 • شرح کامل علامت انتخاب‌شده؛
 • پرداخت‌های هزینه دولتی؛
 • وکالتنامه صادره از سردفتر (در صورت نیاز)؛

درخواست ثبت برند در روسیه را می‌توان به صورت کاغذی یا الکترونیکی و با استفاده از امضای الکترونیکی پیشرفته ثبت کرد. هنگام ارسال مدارک به‌صورت کاغذی، یک نسخه از تمام مدارک ذکر شده و دو نسخه رونوشت علامت تجاری باید ارسال شود.

درخواست ثبت برند در روسیه چطور انجام می‌شود؟

درخواست ثبت برند و علامت تجاری در روسیه به اداره اجرایی فدرال در زمینه مالکیت معنوی ارسال می‌شود. درخواست متقاضی باید شامل موارد زیر باشد:

 • درخواست ثبت یک علامت به‌عنوان علامت تجاری و محل اقامت متقاضی؛
 • علامت انتخاب‌شده و توضیحات مربوط به آن؛
 • فهرستی از کالاها یا خدماتی که قرار است تحت پوشش آن علامت تجاری باشند. کلیه کالاها یا خدمات برندها باید بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی کالاها و خدمات گروه‌بندی شوند.

فراموش نکنید که این درخواست باید حتما به زبان روسی باشد و هزینه آن تمام و کمال پرداخته شود. پس از آنکه مدارک پرونده تکمیل شد و بازرس پرونده هیچ‌گونه مغایرتی با قوانین‌ مالکیت حقوق معنوی برند مشاهده نکرد، اطلاعیه ثبت برند در یک روزنامه عمومی منتشر می‌شود.

در مرحله بعد اداره مالکیت معنوی درخواست متقاضی را بررسی خواهد کرد. این بررسی یک ماه طول می‌کشد و در پایان آن، علامت تجاری وارد ثبت دولتی علائم تجاری و علائم خدمات فدراسیون روسیه می‌شود. گواهی ثبت برند در روسیه به متقاضی اعطا می‌شود که ۱۰ سال اعتبار دارد و مادام العمر هر ۱۰ سال قابل تمدید است.

هزینه ثبت برند در روسیه چقدر است؟

هزینه ثبت برند در روسیه

هزینه‌های ثبت برند، در مراحل مختلف پیش‌برد فرایند از متقاضی اخذ می‌شوند.

 • هزینه جستجوی اولیه هویت و شباهت در پایگاه‌های اطلاعاتی FIPS مجموعا ۲۶۱۰۰ روبل است.
 • مراحل ثبت‌نام شامل هزینه درخواست، آزمون رسمی، بررسی علامت تجاری و غیره در مجموع حدود ۲۲۴۰۰ روبل برآورد می‌شود.
 • مرحله صدور گواهی علامت تجاری مجموعا ۳۸۰۰۰ روبل هزینه دارد.

علامت تجاری ثبت‌شده در روسیه چه مدت اعتبار دارد؟

تمام علامت‌های تجاری که به ثبت اداره اجرایی فدرال روسیه می‌رسند، از زمان صدور گواهی ثبت به مدت ۱۰ سال مداوم اعتبار دارند و به صورت مادام‌العمر هر ۱۰ سال قابل تمدید هستند. مالک برند می‌تواند ظرف ۱۲ ماه قبل از موعد انقضای اعتبار برند اقدام به تمدید اعتبار آن کند.

همچنین پس از فرا رسیدن موعد انقضا، یک مهلت ۶ ماهه برای صاحب برند در نظر گرفته می‌شود که تا ۶ ماه بعد از موعد انقضا هم می‌تواند برند خود را تمدید کند، اما به شرطی که جریمه مقرر را پرداخت نماید. بازگرداندن علامت تجاری منسوخ شده (پس از انقضای دوره مهلت) امکان‌پذیر نیست.

کلام آخر

کلیه شرکت‌های خارجی که با هدف بهره‌برداری از بازار روسیه کسب‌و‌کار خود را در آن راه‌اندازی می‌کنند، توصیه می‌شود علامت تجاری و برند خود را با ثبت در اداره اجرایی فدرال مالکیت فکری ایمن کنند. ثبت علائم تجاری فقط از طریق وکلای روسی امکان‌پذیر است و فرآیند ثبت پیچیده نیست. اما اگر فرصت آزمون و خطا ندارید و می‌خواهید مطمئن باشید تمام مراحل ثبت را درست و اصولی طی می‌کند، توصیه می‌کنیم حتما از تجارب وکلای حقوقی متخصص و معتبر بهره‌مند شوید.

امیدواریم پس از مطالعه این مقاله به‌طور کامل از چند و چون ثبت برند در روسیه باخبر شده‌ باشید و سوالی در ذهن شما عزیزان بی‌پاسخ باقی نمانده باشد.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.