تفاوت مالکیت صنعتی و مالکیت تجاری چیست؟
مقالات ثبت برند

تفاوت مالکیت صنعتی و مالکیت تجاری چیست؟

تفاوت مالکیت صنعتی و مالکیت تجاری چیست؟

تفاوت مالکیت صنعتی و مالکیت تجاری چیست؟ برای درک تفاوت بین صنعت و تجارت، باید به سادگی بررسی کرد که چگونه این دو اصطلاح در زبان انگلیسی استفاده می شود. این دو کلمه با حواس مختلف به کار می رود. به عنوان مثال می توان گفت که مالکیت صنعتی و همچنین دارایی تجاری وجود دارد. در عین حال به معنای تجارت، بخش صنعت و همچنین بخش تجاری وجود دارد.

وقتی به تجارت فکر می کنیم، این اصطلاح را به طور عادی با سود مرتبط می کنیم. سپس، زمانی که به صنعت فکر می کنیم، معمولاً آن اصطلاح را با فرآیند تولید مرتبط می کنیم. از آنجا که فرایند تولید و سود به هم نزدیک می باشند، ممکن است فکر کنیم هم صنعتی و هم تجاری یکسان می باشند. اما این یک فرض نادرست می باشد. اگر چه این اصطلاحات دارای معانی متفاوتی هستند که تا حدودی به هم وصل هستند، این بدان معنا نیست که آنها یکسان هستند. بنابراین، در این مقاله به بررسی دققیق مالکیت صنعتی و مالکیت تجاری می پردازیم. با ما همراه باشید.

مالکیت تجاری و صنعتی چه تفاوتی با هم دارند؟

در این مقاله از افق نیکان به بررسی تفاوت مالکیت تجاری و صنعتی می پردازیم. برای اینکه بتوانید تفاوت میان مالکیت صنعتی و مالکیت تجاری را به طور کامل بدانید. باید ابتدا تعریف هر کدام را بلد باشید. در این قسمت به تعریف هر دو مالکیت می پردازیم.

آشنایی با مالکیت صنعتی

خوب است بدانید که مالکیت صنعتی شعبه ای از حقوق تجارت بوده که حقوق غیرمادی حاصل از علایم مشخص کننده نظیر علایم تجاری یا صنعتی و یا خدماتی ،نام تجارتی، نماد یا نشان و ویژگی های منشاء محصول را بررسی نموده است. مالکیت صنعتی به حقوق بدست آمده از خلاقیت و ابداع از جمله برگه های اختراع، گواهی اشیاء مصرفی و در نهایت به شکل ها و ترسیمات مربوط به رقابت ناروا و سوءاستفاده از حقوق مالکیت صنعتی پرداخته است. در نهایت لازم به ذکر است که مالکیت صنعتی حاوی حقوقی است که با نوآوری ها و اختراعات در زمینه طرح های صنعتی و علایم تجاری و مشخصات جغرافیایی مرتبط می باشد.

آشنایی با مالکیت تجاری

علایم تجاری از دیرباز تا کنون با تولید و عرضه کالاهای مشابه در بازار مورد استعمال قرار گرفته است و قانونگذار نیز آن را به رسمیت شناخته است. برای حفاظت و حمایت از تولید کننده و مصرف کننده بر آن صحه گذاشته است. البته وضع قوانین و مقررات در این عرصه از قدمت زیادی برخوردار نیست. اما قبل از پیدایش قانون،صنعتگران و تجار قانون نانوشته و رعایت اصول انسانی و اخلاقی بکارگیری اسم و علامت تجاری دیگری پرهیز و آن را کاری مزموم و ناپسند تلقی می کردند.

تفاوت بین صنعتی و تجاری چیست؟

  • مالکیت صنعتی یعنی چیزی که مربوط به صنعت تولید باشد. همچنین می تواند به معنای چیزی باشد که نتیجه صنعت تولید باشد. تجارت یعنی چیزی که مربوط به تجارت است.
  • بخش صنعت شامل مشاغل است که مشغول تولید یا تولید اقلام هستند. بخش تجارت از مشاغل تشکیل شده است که افراد با هدف دستیابی به سود درگیر آن می شوند.
  • از دارایی صنعتی برای اهداف صنعتی استفاده می شود. به عبارت دیگر ، یک ملک صنعتی برای اهداف تولیدی استفاده می شود. از ملک تجاری برای فروش کالاهایی که در خصوصیات صنعتی تولید می شوند استفاده می شود.
  • دارایی صنعتی نسبت به دارایی تجاری ارزان تر می باشد.

آخرین سخن درباره تفاوت مالکیت صنعتی و مالکیت تجاری

مالکیت تجاری و صنعتی اغلب با مالکیت علمی نیز اشتباه گرفته می شود. گاهی اوقات نیز هر دو را با هم مورد استفاده قرار می دهند. در صورتی که این دو مالکیت با یکدیگر تفاوت دارند و مالکیت علمی خود شامل دو قسمت جداگانه می باشد. یکی مالکیت هنری که حقوقی است که هنرپیشگان و نقاشان و مجسمه سازان و موسیقی دانان و به طور کلی هنروران بر آثار هنری خود دارند. دیگری مالکیت ادبی که عبارت است از حقوقی که منصفان و مولفان و مترجمان نسبت به تالیفات خود دارند. حقوق مالکیت هنری و ادبی چه امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده است و ناشران کتب استفاده سرشاری می برند. ولی جنبه تجارتی آن کمتر در نظر گرفته می شود و به این جهت توضیح مربوط به مالکیت علمی از بحث حقوق تجارت خارج می باشد.

پس به طور کلی می توان گفت حق مالکیت تجاری و حق مالکیت صنعتی عبارت است از حق بهره برداری انحصاری که صاحب آن از اثر و فعالیت تجارتی و صنعتی خود دارد. تمامی کشورها امتیازاتی برای صاحبان حق مالکیت تجارتی و صنعتی قایل شده اند. تا آن ها را از تجاوز دیگران مصون نگاه دارند. ولی حمایت از این حقوق اغلب منوط به انجام تشریفاتی از طرف مالک آن می باشد. به عنوان مثال در مورد علامت یا اختراع صاحبان آن ها در صورتی می توانند از حمایت قانونی برخوردار شوند. قبلا آن ها را به ثبت رسانیده باشند و حق مالکیت خود را محرز کرده باشند.

ثبت حق مالکیت به چه صورت است؟

حال که تفاوت هر دو نوع حق مالکیت را به طور کامل متوجه شدید و نیاز به ثبت حق مالکیت دارید تنها کافی است درخواست خود را با کارشناسان افق نیکان مطرح کنید. ما در افق نیکان در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه این کار را برای شما انجام می دهیم. مراحل ثبت نمودن حق مالکیت ممکن است برای شما کمی پیچیده به نظر برسد. زیرا تا کنون این کار را انجام نداده اید. اما برای ما که بارها مراحل ثبت حق مالکیت را طی کرده ایم کاملا واضح می باشد.

ما تمامی خم و چم های قانونی ثبت مالکیت را می دانیم و شما می توانید به راحتی به ما اعتماد کنید. اکنون در صورتی که سوالی در این زمینه دارید تنها کافی است با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید. یا سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان گذارید ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخ تمامی سوالات شما را می دهیم.

بیشتر بخوانید :

ثبت برند و هرآنچه باید درباره آن بدانید.
ثبت اختراع و هرآنچه راجب به آن باید بدانید.
دانش بنیان و هرآنچه باید درمورد این شرکتها باید بدانید.
ثبت بین المللی برند چگونه امکان پذیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *