ثبت شرکت در استرالیا
ثبت شرکت

راهنمای ثبت شرکت در استرالیا (از مزایا تا مراحل)

اقتصاد بی‌نهایت قدرتمند و باثبات استرالیا هرساله مهاجران زیادی را به سمت مرزهای این کشور می‌کشاند. برخی از این افراد با هدف کارکردن در شرکت‌های استرالیایی چمدان می‌بندند و برخی از آن‌ها با هدف کارآفرینی و راه‌اندازی یک شرکت تازه! خوشبختانه این دولت بستر مناسبی برای ثبت شرکت در استرالیا فراهم کرده و تمام اتباع داخلی و خارجی با رعایت الزامات تعیین شده می‌توانند اقدام به تاسیس شرکت یک جدید کنند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با جزئیات ثبت شرکت در این کشور پهناور آشنا شویم.

ثبت شرکت در استرالیا چه مزایایی دارد؟

مزایای ثبت شرکت در استرالیا

اگر بخواهیم از میان صدها مزایایی که مالکان شرکت‌های خصوصی کشور استرالیا از آن بهره‌مند می‌شوند، به مهم‌ترین و وسوسه‌برانگیزترین آن‌ها اشاره کنیم، موارد زیر قطعا در این فهرست قرار می‌گیرند:

نرخ‌های مالیاتی پایین برای شرکت‌های استرالیایی

نرخ مالیات این کشور برای شرکت‌های سهامی خاص معادل ۲۷.۵ درصد است که در مقایسه با نرخ مالیات افراد (حداکثر ۴۹ درصد) به‌مقدار قابل توجهی کمتر است. فعالیت‌های تجاری در این کشور تحت نام یک شرکت سهامی خاص شما را از پرداخت مالیات‌های هنگفت نجات می‌دهد.

دسترسی به بازار استرالیا با ثبت شرکت

ثبت شرکت در استرالیا امکان دسترسی به اقتصاد قوی و مختلط این کشور را فراهم می‌کند. این کشور با ۲۴.۶ میلیون جمعیت، سرانه بالای تولید ناخالص ملی و دسترسی به اروپا، آسیا و آمریکا، فرصت‌های متنوع و سودمندی برای کارآفرینان و متقاضیان ثبت شرکت فراهم می‌کند.

ناشناس بودن سهام‌داران شرکت‌ها در استرالیا

یکی از بهترین مزایای ایجاد یک شرکت سهامی خاص در استرالیا این است که بر اساس قوانین این کشور،

هیچ شرکتی ملزم به افشای اطلاعات سرمایه‌گذاران یا سهامداران خود نیست. بار نظارتی بسیار کمتر در این کشور، زمینه فعالیت آزادانه را برای صاحبان کسب‌و‌کار فراهم می‌کند؛ بدون آنکه نگران دزیده‌شدن مشتریان خود توسط رقبا باشند.

انواع نهادهای تجاری در کشور استرالیا

پیش از آنکه با مراحل ثبت شرکت در استرالیا آشنا شویم، بد نیست نگاهی به انواع نهادهای تجاری که در این کشور فعالیت می‌کنند، بیندازیم:

شرکت با مالکیت انحصاری (Sole Proprietorship)

یکی از آسان‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین انواع شرکت‌هایی که می‌توان در استرالیا تاسیس کرد، ساختار Soletrader و یا فعالیت به‌عنوان شخص حقیقی است. مالک این شرکت مسئولیت کامل عملیات تجاری اعضای دیگر را به‌عهده دارد و باید در برابر تمام بدهی‌ها و زیان‌های تجارت انحصاری پاسخگو باشد.

شرکت با مسئولیت محدود (Limited Liability Company)

ساختار این شرکت کمی پیچید‌ه‌تر است و به‌عنوان یک موجودیت حقوقی مجزا در نظر گرفته می‌شود. سهامداران و مدیران شخصا هیچ‌گونه مسئولیتی ندارند و پاسخگوی بدهی‌های شرکت نخواهند بود، بلکه تنها مسئولیت عملکردهای عادی شرکت را به‌عهده خواهند داشت.

مشارکت در استرالیا (Partnership firm)

در این ساختار تجاری، دو یا چند نفر (حداکثر ۲۰ عضو) برای راه‌اندازی یک تجارت شراکتی در قالب شرکتی با مسئولیت محدود یا شرکت عمومی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

مراحل ثبت شرکت در استرالیا چیست؟

مراحل ثبت شرکت در استرالیا
قدم به قدم مراحل ثبت شرکت در کشور استرالیا عبارت‌اند از:

انتخاب نام شرکت قبل از ثبت شرکت در استرالیا

قبل از آنکه قدم اول را برای تاسیس شرکت بردارید، باید نامی ساده و منحصربه‌فرد برای شرکت انتخاب کنید. اسم شرکت به‌هیچ عنوان نباید توهین‌آمیز یا حاوی غلط‌های املایی باشد. شرکت‌ها می‌توانند از شماره شرکت استرالیایی (ACN) خود به عنوان نام شرکت استفاده کنند.

انتخاب نوع فعالیت شرکت قبل از ثبت شرکت در استرالیا

شرکت‌های استرالیایی مختارند بر اساس قوانین قابل تعویض، قانون اساسی یا ترکیبی از هر دو فعالیت کنند. قوانین قابل تعویض برای آن‌دسته از شرکت‌هایی است که تمایلی به دریافت اساسنامه و قانون اساسی مکتوب ندارند. قانون اساسی شرکت ایجاب می‌کند یک اساسنامه مکتوب در کنار سوابق شرکت نگهداری شود. البته اگر یک شرکت انحصاری فقط یک دفتردار داشته باشد، نیازی به پیروی از قوانین قابل تعویض یا داشتن اساسنامه نیست. اما هر زمان مدیر یا عضو دیگری در شرکت منصوب شود، به طور خودکار قوانین قابل تعویض برای شرکت اعمال می‌شود که می‌توان آن را به قانون اساسی تغییر داد.

پر کردن فرم درخواست و رضایت کتبی اعضای شرکت

در این مرحله، فرم درخواست ۲۰۱ ASIC (کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا) ثبت می‌شود. تمام سهام‌داران و مدیر شرکت باید رضایت کتبی خود نسبت به جایگاهشان در شرکت را اعلام کنند. همچنین، وجود حداقل یک منشی و دو مدیر شهروند استرالیا در شرکت الزامی است.

مرحله آخر ثبت شرکت در استرالیا

در نهایت عوامل شرکت باید از رعایت الزامات تعیین‌شده مربوط به پرداخت مالیات اطمینان حاصل کنند. در مرحله بعد ASIC گواهی ایجاد شخصیت حقوقی برای شرکت را صادر می‌کند. این گواهی قانونی نشان می‌دهد شرکت مورد تایید دولت استرالیاست.

حداکثر مدت زمان ثبت شرکت در استرالیا چقدر است؟

یکی از مزیت‌های ثبت شرکت در استرالیا، مدت‌زمان کوتاه راه‌اندازی شرکت است. این کشور بستری فراهم کرده تا افراد بتوانند درخواست خود را به‌صورت آنلاین ثبت کنند. بارگذاری مدارک نهایتا ۱۵ دقیقه زمان می‌برد و بعد از‌ آن در صورت کامل بودن مدارک و پرداخت هزینه‌ها، باید ۲ روز بکاری برای بررسی پرداخت‌های کارت اعتباری منتظر بمانید. البته این بازه زمانی در صورتی که پرداخت از طریق BPay ، EFT یا انتقال بانکی انجام شده باشد، به بیش از پنج روز کاری می‌رسد.

هزینه ثبت شرکت در استرالیا چقدر است؟

با توجه به نوع شرکتی که قصد دارید در استرالیا ثبت کنید، هزینه اولیه می‌تواند بین ۴۱۷ تا ۵۰۶ دلار متغیر باشد. البته هزینه راه‌اندازی یک شرکت جدید به هزینه‌های ثبت محدود نمی‌شود. برای مثال هزینه‌ای تحت عنوان الزام بررسی یا گزارش سالیانه تعیین می‌شود که باید سالانه پرداخت شود. وب‌سایت کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا اطلاعات بیشتری در مورد هزینه‌های جانبی در اختیار شما عزیزان می‌گذارد.

کلام آخر

در این مقاله نگاهی داشتیم به جزئیات ثبت شرکت در استرالیا و فهمیدیم این فرایند آن‌قدر‌ها که به‌نظر می‌رسد، سخت و پیچیده نیست. کافی است اطلاعات کافی در زمینه انواع ساختارهای تجاری و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در استرالیا داشته باشید و باقی مراحل ثبت را درست و اصولی پیش ببرید. توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به ثبت شرکت در این کشور، حتما با مراجع معتبر و مجرب مشورت کنید تا ضمن نکات ذکرشده در این مقاله، اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید.

منبع: asic و vakilsearch و ecompanies

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.