ثبت شرکت در سوریه
ثبت شرکت

ثبت شرکت در سوریه (راهنمای کامل )

 ثبت شرکت در سوریه

ثبت شرکت در سوریه : سوریه یکی از انتخاب های مهم برای سرمایه گذاران خارجی به شمار می آید که سرمایه گزاران را مشتاق به انجام این کار کرده است. این اشتیاق دلایل زیادی دارد از جمله : بکر بودن بازار سوریه و موقعیت جغرافیایی ویژه ای که دارد .بگذارید بیشتر در مورد شرایط جغرافیایی سوریه توضیح بدهیم , همانطور که می دانید کشورهایی که هم مرز با دریا هستند معمولا می توانند انتخاب خوبی برای سرمایه گذاران باشند. سوریه هم به دلیل هم مرز بودن با دریای مدیترانه دارای این مزیت برای ثبت شرکت شده است.

نکته مهمی که لازم است در زمینه ثبت شرکت در سوریه بدانید این است که سوریه پس از جنگ هدف خود را بازسازی تجارت و بازار خود قرار داده است. این هدف باعث شده است تا از ثبت شرکت هایی که تماما خارجی هستند ابایی نداشته باشد. در واقع از حضور آن ها حمایت هم می شود. این شرکت ها بدون توجه به تابعیت سرمایه گذاران و سهامدارانشان، ملیت سوریه را دریافت می کنند. فلذا می توانند مالک اموال و مستغلات متعلق به خود در سوریه باشند.

در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت در سوریه باید حتما در همان حوزه ای که محل فعالیت شرکت است آن را ثبت کنید. وظیفه ثبت شرکت در سوریه بر عهده بخش مدیریت شرکت ها می باشد که در وزارت تجارت داخلی و حمایت از مصرف کننده سوریه قرار دارد.

هزینه های ثبت شرکت در سوریه هم بستگی به نوع شرکتی دارد که ثبت می کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید شرکت سهامی خاص ثبت کنید باید هزینه بیشتری از ثبت شرکت با مسئولیت محدود بپردازید.

همه چیز درباره شرایط ثبت شرکت در سوریه

در این بخش از مقاله ثبت شرکت در سوریه سعی داریم تا شرایط ثبت شرکت در سوریه را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. همانطور که در بخش قبلی ذکر شد در این کشور شما نیازی به شریک سوری ندارید. یعنی سهامداران شرکت سوری شما می توانند تماما ملیت خارجی داشته باشند. اما خود شرکت پس از ثبت سوری محسوب می شود. در نتیجه این موضوع، شرکت می تواند مالکیت اموال خود را در خاک سوریه دارا باشد. همچنین مهم ترین شرکت هایی که قابلیت ثبت دارند شرکت های مشارکتی، با مسئولیت محدود و سهامی هستند.

ثبت شرکت در سوریه دارای مراحل متفاوت و مختلفی می باشد که در ادامه سعی داریم تا آن ها را در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. این مراحل به شرح ذیل هستند:

اولا باید بدانید طبق قانون این کشور، شرکت های خارجی می توانند به شکل شعبه، نمایندگی و دفتر منطقه ای به ثبت برسند. البته تا زمان دریافت مجوز حق انجام فعالیت تجاری مدنظر خود را ندارند. در مرحله اول باید یک درخواست برای وزارت اقتصاد و تجارت خارجی سوریه فراهم کنند. این درخواست برای  ثبت شرکت در سوریه باید حاوی مطالب خاصی باشد. از جمله نوع و اسم شخصیت حقوقی، ملیت، مکان دفتر مرکزی، میزان سرمایه، نام و سایر مشخصات مدیرعامل و شرکا و اعضای هیئت مدیره و حسابرس شرکت، نام فردی که برای انجام مراحل ثبت نام مجوز دارد و ایمیل شخص حقوقی.

شرایط ثبت شرکت در سوریه

توجه کنید که اسناد و مدارک خواسته شده برای ثبت شرکت در سوریه باید حتما به زبان عربی ترجمه شوند. این اسناد ضمنا باید به تایید سفارت سوریه در تهران و وزارت امور خارجه سوریه برسند. پیش از این مراحل شما می توانید تقاضای رزرو نام شخص حقوقی خود را از وزارت تجارت داخلی و حفاظت از مصرف کننده سوریه بکنید. این امر 7 روز زمان می برد و هزینه ای معادل 30 پوند سوریه به دنبال دارد. همزمان با این مرحله شما باید شرکت نامه خود را نیز چاپ بفرمایید. این امر به ازای هر صفحه 4000 پوند سوریه هزینه در بردارد.

مرحله بعدی که برای ثبت شرکت در سوریه باید انجام دهید افتتاح حساب در یک بانک برای شرکت است. همچنین باید اقدام به ثبت نام مالیات و خرید تمبر در وزارت امور مالی و بخش اداره مالیاتی آن بکنید. این امر هم حداکثر 3 روز زمان لازم دارد. به یاد داشته باشید که دریافت رسید تمبر هزینه ای معادل 20 پوند سوریه برای شما به دنبال دارد.

سپس شما باید سرمایه اولیه خود را به حساب بانکی شرکت واریز کنید. همچنین فراموش نکنید که باید کپی مدارک امضا شده که برای ثبت شرکت در سوریه ضروری است را به اداره ثبت شرکت ها بدهید. سرانجام باید مهر شرکت را بسازید و در اداره تامین اجتماعی ثبت نام به عمل آورید.

برخی قوانین سوریه

برای ثبت شرکت در سوریه به یاد داشته باشید که ورود برخی از کالا ها به این کشور ممنوع می باشد. این کالا ها شامل اسلحه، بعضی از مواد غذایی فراوری شده، مواد مخدر، تنباکو و مشروبات الکلی است. در واقع صرفا دولت سوریه است که می تواند تنباکو و مشروب را وارد بازارهای خود کند.

درصورتی که از مواد مخدر استفاده کنید و یا آن را حمل کنید محکوم به حبس های طویل المدت خواهید شد. در برخی موارد حتی مجازات اعدام را هم در پی خواهد داشت. طی کردن دوران محکومیت به حبس در کشور سوریه باید در زندان های همین کشور به عمل آید. برای جلوگیری از این اقدامات و پیشگیری از این جرایم، دولت برای ورود به این کشور تدابیر سختگیرانه ای اعمال کرده است.

توجه کنید که عکسبرداری از تاسیسات و مراکز نظامی این کشور مانند کشورهای دیگر ممنوع است. به علاوه در مراکز زیارتی کشور سوریه نیز باید از مامورین این کشور اجازه عکسبرداری داشته باشید.

اگر ارز خارجی و دلار خود را در مغازه ها و صرافی های غیرمجاز و غیر قانونی این کشور تبدیل کنید، کاری خلاف قانون انجام داده اید. این کار حبس و جریمه نقدی در پی خواهد داشت. همچنین نکته مهم دیگر این است که برای رانندگی در سوریه باید گواهینامه خود این کشور و یا یک گواهینامه بین المللی را دارا باشید.

همچنین در خصوص قوانین مالیاتی سوریه لازم است بدانید که به دو دسته تقسیم می شود. مالیات بر درآمد شرکت های صنعتی، تجاری و غیرتجاری و مالیات بر حقوق و دستمزد. هر دو شامل شرکت های خارجی و کارگران خارجی هم می شوند. 

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.