ثبت شرکت خدماتی
ثبت شرکت

ثبت شرکت های خدماتی (راهنمای کامل)

شرکت های خدماتی

انواع شرکت خدماتی شامل موارد متعدّدی می شود. زمینه هایی مثل خدمات حمل و نقل، آشپزخانه و رستوران داری، چاپ و تکثیر، و ارائه خدمات نظافتی را در بر می گیرد. ثبت شرکت خدماتی یکی از ملزومات اصلی فعالیت قانونی داشتن برای هر یک از انواع شرکت خدماتی است. بهتر است پیش از آغاز فعالیت شرکت خود، آن را ثبت کنید. ثبت شرکت خدماتی علاوه بر آن که بر فعالیت های شرکت شما وجهه قانونی می بخشد، موجب آن می شود که مردم و افراد با اعتماد بیشتری با شما همکاری کنند. ثبت شرکت خدماتی نیازمند سرمایه گذاری زیادی نیست. همچنین برای ثبت شرکت خدماتی نیاز نیست تحصیلات خاصی داشته باشید. نحوه ثبت شرکت خدماتی در مورد انواع شرکت خدماتی متفاوت است. پیش از این که بخواهید شرکت خدماتی خود را ثبت کنید باید نوع خدماتی را که در شرکت ارائه می دهید، معین کنید.

نحوه ثبت شرکت خدماتی

ثبت شرکت خدماتی چگونه صورت می گیرد؟ مطابق با قانون تجارت برای ثبت شرکت خدماتی پیش از هر چیز باید فرم صورتجلسه موسسین تکمیل گردیده و به امضای شرکا برسد. پس از آن فرم درخواست ثبت شرکت خدماتی باید تکمیل شده و به امضای شرکا برسد. جهت ثبت شرکت خدماتی در مرحله بعد باید اساسنامه شرکت تهیه و تنظیم گردد و تمام صفحات آن به امضای شرکا برسد. پس از آن باید برای شرکت چند نام انتخاب گردد. این نام های پیشنهادی نباید تاکنون سابقه ثبت داشته باشد. نام ها باید به همراه مدارک به اداره ثبت تحویل گردد. پس از بررسی و انتخاب یکی از اسامی، مسئول مربوطه گواهی لازم را صادر می کند. بعد از این متقاضی برای ثبت شرکت خدماتی به قسمت ممیزی ارجاع داده می شود. پس از انجام بررسی های اولیه با در صورتی که با توجه به موضوع شرکت نیاز به اخذ مجوز باشد، به دستگاه مربوط معرفی می گردد.

هزینه ثبت شرکت خدماتی

جهت ثبت شرکت خدماتی، بعد از این در صورتی که نقص مدارکی وجود نداشته باشد، جهت پرداخت هزینه ثبت شرکت خدماتی، متقاضی را به حسابداری ارجاع می دهند. هزینه ثبت شرکت خدماتی با توجه به سرمایه شرکت مشخص می گردد. پس از تعیین مبلغ هزینه ثبت شرکت خدماتی (حق الثبت)، متقاضی به بانک ملی ارجاع می شود. پس از پرداخت هزینه ثبت شرکت خدماتی، متقاضی رسید بانکی را به قسمت حسابداری ارائه می کند. در این مرحله از ثبت شرکت خدماتی ممیز مربوطه دستور ثبت را صادر می کند.

پس از این کارشناس تامین با توجه به انواع شرکت خدماتی مدارک متقاضی را بررسی کرده و در صورت مشاهده ایرادات، به متقاضی اعلام می شود تا در اسرع وقت نسبت به رفع ایرادات اقدام نماید. بعد از امضا و تایید رئیس اداره ثبت، مدارک از طریق سیستم برای کارشناسی ارسال می گردد. کارشناسی یک نسخه از مدارک را جهت درج آگهی شرکت در روزنامه کثیرالانتشار به متقاضی تحویل می دهد. کارشناسی یک نسخه دیگر از مدارک را در پرونده بایگانی می کند. در آخرین مرحله ثبت شرکت خدماتی در دبیرخانه، آگهی تاسیس مهر و شماره گذاری می شود. بعد از گذراندن این مراحل شرکت ثبت شده محسوب می گردد.

شرایط تاسیس شرکت خدماتی نظافتی

با ماشینی شدن زندگی مدرن، افراد تمایل بیشتری دارند که امور نظافتی و بهداشتی خانه یا سازمان خود را به شرکت های خدماتی نظافتی بسپارند. یکی از انواع شرکت خدماتی، شرکت خدماتی نظافتی است. شرایط تاسیس شرکت خدماتی نظافتی بسیار ساده بوده و با کمترین سرمایه می توان یک شرکت خدماتی نظافتی را راه اندازی نمود. یکی از شرایط تاسیس شرکت خدماتی نظافتی این است که معمولاً ثبت چنین شرکت هایی نیاز به اخذ هیچ مجوزی ندارد. به همین خاطر امروزه اشتیاق به ثبت شرکت های خدماتی و نظافتی روز به روز در حال بیشتر شدن است. زمینه فعالیت شرکت های خدماتی نظافتی بسیار گسترده است. اما به طور کلی این شرکت ها خدمات نظافتی و بهداشتی ارائه می دهند، که این کار را در شکل هایی از قبیل موارد زیر انجام می دهند.

 • _ انواع شرکت خدماتی نظافتی منزل
 • _  انواع شرکت خدماتی نظافتی ساختمان
 • _  انواع شرکت خدماتی نظافتی سطح شهر و شهرداری ها
 • _  انواع شرکت خدماتی نظافتی کارخانجات

(شرایط تاسیس شرکت خدماتی نظافتی)

شرایط تاسیس شرکت خدماتی نظافتی نیز مانند دیگر انواع شرکت خدماتی بستگی به موضوع آن دارد. موضوعات فوق الذکر تنها برخی از موضوعاتی هستند که برای ثبت شرکت خدماتی نظافتی در نظر گرفته می شوند. در نتیجه شرایط تاسیس شرکت خدماتی نظافتی اصولاً شبیه به ثبت سایر شرکت های خدماتی است. ولیکن در مورد هر موضوع خاص ممکن است قواعد و مقررات خاصی تدوین شده باشد. برخی از موارد زیر را ممکن است به عنوان فعالیّت موضوع انواع شرکت خدماتی ثبت کرد:

 • _ انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی یا حقوقی
 • _ برپایی شرکت در همایشها، سمینار ها و نمایشگاه های داخلی و خارجی
 • _ پرستاری از کودکان و سالمندان
 • _ تامین نیروی انسانی و نگهبانی
 • _ آشپزی و پخت غذا
 • _ خرید، فروش و توزیع مواد غذایی، اسباب بازی، لوازم خانگی و…
 • _ اعطای نمایندگی از شرکت های داخلی و خارجی
 • _ برگزاری مراسمات عزاداری و جشن ها
 • _ حمل و نقل اثاثیه منزل و شرکت ها
 • (شرکت های خدماتی نظافتی خود به انواع گوناگونی تقسیم می شوند.)

نکات مهم

اگر چه ثبت شرکت خدماتی به ظاهر کار ساده ای است. اما به تخصّص و مهارت نیاز دارد. به همین ترتیب باید توجه داشت که چه نوع شرکتی برای ثبت انتخاب می گردد. همچنین توجه به این موضوع ضروری است که مطابق با قانون تجارت هیچکس به تنهایی نمی تواند شرکتی را راه اندازی کند. برای مثال جهت ثبت شرکت خدماتی سهامی خاص حداقل به پنج نفر شریک نیاز است که سه نفر به عنوان عضو هیات مدیره و دو نفر به عنوان بازرس انتخاب می شوند. منظور این است که یکی از مهمترین قدم های ثبت شرکت خدماتی انتخاب شریک مناسب است.

مطابق با قانون تجارت هفت نوع شرکت وجود دارد. این شرکت ها عبارتند از: شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت تعاونی، شرکت نسبی و شرکت تعاونی خاص و عام. یکی از دیگر قدم های مهم برای ثبت شرکت خدماتی این است که ابتدا با توجه به سرمایه و تعداد شرکا و مسائل دیگر یکی از این موارد به عنوان قالب شرکت انتخاب گردند.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.