ثبت شرکت

اخذ رتبه مشاور صنعت(صفر تا صد)

رتبه شرکت ها چگونه دریافت می شود؟

در ارزیابی رتبه مشاور صنعت  نوع فعالیت شرکت ها  از نظر کمی و کیفی محاسبه می شود. رتبه بندی شرکت ها باعث می شود رقابتی سازنده بین آنها ایجاد شده و زیر ساخت های لازم فراهم گردد.

 سرمایه گذاران با توجه به  رتبه شرکت ها سفارشات خود را به آنها تحویل می دهند. رتبه بندی شرکت ها اهمیت زیاد دارد و برای همین است که بعد از ثبت شرکت اقدام به رتبه بندی می کنند. میزان قدرت مالی، فنی، توانایی کیفی و کمی هر شرکت جهت مشارکت در فعالیت  پروژه های صنعتی و عمرانی تاثیر گذار است.           

تاثیر رضایت مندی مشتریان در رتبه شرکت ها :

در موضوع رتبه مشاور صنعت میزان رضایت مندی مشتریان اهمیت زیادی دارد. در حقیقت به شرکت هایی مشاور صنعت  می گویند که اساس مسئولیت آنها  نظارت بر امور صنعتی  و مشاوره در انجام کارهای تجاری و اجرایی صنعتی باشد.  شرکت های مشاور در حقیقت نقش واسطه بین کارفرما و پیمانکار هستند و مانند یک پل ارتباطی عمل می کنند.

 در حقیقت دایره کاری شرکت های مشاور در زمینه  مشاوره جهت کارهای اجرایی، مشاوره  در خصوص طراحی،  پشتیبانی و نظارت بر انجام پروژه، عملیات پروژه، مشاوره نصب دستگاه ها  است. نظارت بر پروژه های صنعتی و طرح های شرکت ها برعهده  شرکت مشاور است.

 سازمان برنامه ریزی و مدیریت  در کشور پس از ارزیابی شرکت ها  اقدام به رتبه مشاور صنعت  می کنند.  برای همین است که أخذ رتبه مشاور از سوی شرکت ها به سوابق  مناقصات  بزرگ و کوچک آنها تعیین می گردد.  یکی از کارهایی که صدور رتبه مشاور در آن تعیین می گردد، فعالیت صنعتی می باشد. بنابراین هر شرکت که موفق به دریافت رتبه یک شود،  به عنوان رتبه مشاور صنعتی برتر معرفی می شود.

شرایط دریافت امتیاز رتبه برتر مشاور صنعت

سازمان و اداره مدیریت و برنامه ریزی کشور در جهت ارزیابی شرکت ها رتبه مشاور صنعت، قوانینی تعیین کرده است.  براساس این قوانین، امتیاز دهی و رتبه بندی تعیین می گردد. بنابراین شرکت ها برای دریافت رتبه برتر باید خود را در آن قوانین جای دهند.

 سوابق و تخصص و مهارت  کارمندان شرکت و همه پرسنل آنان، میزان توانایی مالی و میزان توانایی علمی ، توانایی فنی و  حرفه ای   و میزان توانایی مدیریت از فرمول های مهم دریافت امتیاز می باشند.  تخصص سر گروه یا مدیرعامل شرکت مرتبط با  رشته  اولویت دارد و امتیاز او یک خواهد بود.

مدارک تحصیلی در رتبه مشاور صنعت

مدرک تحصیلی در خصوص دریافت رتبه مشاور صنعت  از اولویت اصلی است. سیستم رتبه بندی برای هر تخصص و رشته های تحصیلی مرتبط با  نوع شرکت امتیاز می دهد.

  درخواست کننده  باید  بعد از تایید پرونده الکترونیکی در سامانه،  پرونده فیزیکی خود را ارسال کند.  صدور رتبه مشاور باید توسط  سیستم مربوط به پرونده فیزیکی تایید شود.  سازمان ها ی نظارتی  شرکت مشاور صنعتی برق با مدرک مرتبط مجوز می دهد. مثلا  در صنایع برق و الکترونیک  فارغ التحصیلان رشته الکترونیک و الکتروتکنیک در مقاطع تحصیلی  لیسانس و بالاتر می توانند در این شرکت فعالیت داشته باشند.

صنایع حمل و نقل در دریافت رتبه مشاور صنعت:

در صنایع حمل و نقل، ماشین سواری  مدل بالا در دریافت رتبه مشاور صنعت بسیار اهمیت دارد.  در صنایع ریخته گری و فلزات دریافت رتبه منوط به وجود  دستگاه های مجهز است. در صنایع  سلولزی در رشته های  مانند شیمیایی تبدیلی، تکمیلی و کشاورزی و پلیمری می توانند فعالیت نمایند. در گرفتن رتبه بندی  در رشته سلولزی  ضریب اولویت در رشته داروسازی و صنایع غذایی، مهندسی شیمی و نساجی است.  ضریب دوم معماری پلیمر، مدیریت بازرگانی، اقتصاد صنعتی، داروسازی است. ضریب سوم کشاورزی، کامپیوتر، ابزار دقیق، مواد، تولید، متالوژی، الکترونیک و برق است. ضریب چهارم نقشه برداری و عمران است. حوزه تخصصی صنایع فلزات اساسی ریخته گری ، ذوب ، نورد  و ماشین سازی است.

 نقش تخصص ها در دریافت رتبه مشاور صنعت:

 ارتباط رشته با مدارک تحصیلی در دریافت رتبه مشاور صنعت  اهمیت دارد. علاوه بر آن  شواهد مبتنی بر مشارکت در دوره های  آموزشی صنایع  مرتبط و شرکت در کارگاه های علمی و داشتن گواهینامه مرتبط با صنعت   به عنوان امتیاز به شمار می آید.  هریک از تخصص ها  مجموعه ای است که ده ها رشته را در بر می گیرد. بنابراین می توانید بر اساس توانایی و دانش در هریک از مجموعه ها موفق به کسب امتیاز رتبه ۳ مشاور شوید.

رتبه بندی چیست؟ و چگونه بدست می آید؟

 میزان  صلاحدید اعضای هیئت مدیره شامل اشخاص حقوقی و حقیقی به همراه یک سری استانداردها و با توجه به یک سری آیین نامه ها ی مندرج در قانون تجارت را رتبه می گویند. در کسب رتبه بندی شرکت ها در حقیقت   میزان توانایی، به کارگیری نیروی انسانی ماهر و متخصص، بودجه، بهره مندی از امکانات و تجهیزات و موارد مربوط به رشته شرکت  ارزیابی می شود. رتبه و ارزیابی نشان دهنده شایستگی و توانایی شرکت ها در اجرای عمرانی – صنعتی  پروژه ها است.

نقش جذب سرمایه گذاری در دریافت رتبه مشاور صنعت:

 حوزه فعالیت شرکت های رتبه مشاور صنعت متفاوت هستند. در این مورد رشته های گوناگونی را شامل می شود که مهمترین آنها حوزه صنعت خواهد بود. یکی از مهمترین قوانین دریافت رتبه مشاور جذب سرمایه گذار جهت اجرای پروژه های صنعتی است. علاوه بر آن تجارب و سوابق کاری  رزومه های شرکت از موارد مهم دریافت رتبه می باشد. تسهیلات  نرم افزاری و فنی در شرکت و گواهی مبتنی بر تایید  کار فرمایان پروژه های انجام شده، نقش پررنگ در کسب رتبه می باشد.

دانش علمی و نقش آن در رتبه مشاور صنعت

دانش علمی و تخصصی  پروژه های انجام شده  مورد تایید  کارفرمایان  برای  دریافت رتبه مشاور صنعت مدیران بسیار اهمیت دارد. بنابراین سطح میزان عملکردها کاری موفق برای دریافت رتبه است. با توجه به پنج تخصص در حیطه صنعت، تمامی اعضای هیأت مدیره در فعالیت شرکت خود باید در زمینه رعایت  قوانین رتبه بندی  اطلاع  کافی داشته باشند.

هفت سال سابقه بیمه بین دو مدیر تقسیم می شود، به شکلی که هر سه سال و نیم دارای سابقه بیمه خواهند بود. علاوه بر آن سابقه بیمه مهندسین باید بر اساس سوابق همکاری  آنها با شرکت های  دارای رتبه برتر در حوزه صنعت و معدن باشد.

 بعد از دریافت تاییدات اولیه از طرف کارشناسان مربوطه،  نوبت به مراجعه حضوری و تکمیل نمودن پرونده است. اعتبار گواهی رتبه به مدت چهار سال می باشد  که پس از آن می توانید با ارائه مدارک درخواستی اقدام به تمدید رتبه و دریافت رتبه بالاتر نمایید.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.