ثبت شرکت در لبنان
ثبت شرکت

چگونگی ثبت شرکت در لبنان(صفر تا صد)

چگونگی ثبت شرکت در لبنان

برای ثبت شرکت در لبنان حتما باید اطلاعاتی در رابطه با این کشور داشته باشید. شاید برای شما هم سوال پیش آید که چرا لبنان می‌تواند انتخاب خوبی باشد؟ در پاسخ باید گفت که این کشور به دلیل داشتن مرز با دریای مدیترانه دارای موقعیت جغرافیایی خوبی می باشد. همچنین لبنان عضوی از کشورهای جهان عرب است و این مورد لبنان را در موقعیت استراتژیکی قرار می دهد. زیرا همانطور که می دانید این کشور ها در طول تاریخ همواره مورد توجه و استقبال قدرت های بزرگ جهان بوده اند.

نکته دیگر که پیش از شروع بحث ثبت شرکت در لبنان باید بدانید این است که لبنان در میان کشورهای عرب زبان بالاترین درآمد سرانه غیرنفتی را دارد. از همین موضوع در می یابیم که لبنان به سرمایه گذاری کردن و رشد زیرساخت های کشورش اهمیت ویژه ای می دهد. بد نیست بدانید که اقتصاد این کشور مبنی بر توریسم، کشاورزی، تجارت، بانکداری و مالی می باشد. نکته جالب دیگر در رابطه با لبنان این است که آن را عروس خاورمیانه و بیروت را پاریس خاورمیانه می نامند.

توجه داشته باشید که لبنان همچنین دارای ارزش پولی بالایی هم هست. درآمد مردم در این کشور وضع مناسبی دارد و همین باعث شده است تا میزانی از رفاه اجتماعی در جامعه حاکم باشد. در واقع به همین دلایل ذکر شده و استقبالی که از سرمایه‌گذاری خارجی شده است، ثبت شرکت در لبنان مورد توجه قرار گرفته است. زیرا سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی با اروپا و خود جهان عرب تجارت کنند. حتی پس از ثبت شرکت در لبنان می‌توانند از این طریق اقامت در این کشور را هم به دست بیاورند.

همه چیز درباره مراحل و هزینه ثبت شرکت در لبنان

در این بخش از مقاله ثبت شرکت در لبنان سعی داریم تا اطلاعاتی راجع به مراحل و هزینه ثبت شرکت در لبنان در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. اولین نکته‌ای که لازم است بدانید این است که اولین مرحله در لبنان انتخاب نوع شرکت است.

برای ثبت شرکت در لبنان شما می‌توانید از میان شرکت‌های ذیل انتخاب کنید:

پیش از توصیف دقیق چگونگی ثبت شرکت در لبنان  و هزینه‌های مربوط به آن لازم است تا این اطلاعات را درنظر بگیرید. نکته اول مربوط به بانک‌های لبنان است که مجموعا 72 بانک می‌باشند. 31 بانک لبنانی، 10 بانک عربی، 10 بانک لبنانی با بیش از 50 درصد سهام خارجی عربی، 1 بانک لبنانی با بیش از 50 درصد سهام خارجی غیرعربی، 16 بانک مربوط به سرمایه‌گذاری و 4 بانک خارجی که بانک صادرات ایران را هم شامل می‌شود.

همچنین در لبنان دو نوع سپرده وجود دارد. سپرده لیره ای و سپرده دلاری. هرکدام از این سپرده ها سود مخصوص به خود را دارند. می‌توان رایج‌ترین میزان سود سالانه بانک‌های لبنانی را در اینجا مثال زد. به این صورت که 7 درصد برای سپرده‌های لیره‌ای، 5.3 درصد برای سپرده‌های دلاری.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود و هزینه‌های آن

برای فهم بهتر موضوع ثبت شرکت در لبنان قصد داریم تا شرکت با مسئولیت محدود را مثال بزنیم. در این امر مراحل مختلفی باید طی شود که حتما در ادامه ذکر خواهیم کرد. در ابتدای امر باید بدانید که برای ثبت شرکت در لبنان مدارک خاصی را باید آماده کنید و ارائه دهید. این مدارک عبارتند از: فرم ثبت شرکت، آیین‌نامه یا اساسنامه شرکت، صورت جلسه مجمع عمومی، گردش تجاری و افتتاح حساب در یک بانک برای واریز سرمایه شرکت.

حال لازم است تا مراحل ثبت شرکت در لبنان را با هم بررسی کنیم. در مرحله مقدماتی همانطور که در بالا ذکر شد باید یک سری مدارک را آماده کنید. یعنی حتما باید با مراجعه به دفترخانه رسمی ثبت اسناد، اساسنامه شرکت را به امضای موسسان برسانید. همچنین شما باید مدیر و مشاور حقوقی هم برای شرکت تعیین کنید. اگر سرمایه شرکت شما بیشتر از 30 میلیون لیر لبنان بود و یا گردش مالی سالانه شما بیشتر از 750 میلیون لیر بود، باید یک حسابرس هم تعیین کنید.

پس از تکمیل گردش تجاری امضا شده توسط مدیران، باید فرم درخواست ثبت شرکت را هم تکمیل کنید. این مرحله برای شما هزینه‌ای هم دربردارد. یعنی شما باید 1 درصد سرمایه ثبت شده شرکت، 90 هزار لیر و 8500 لیر لبنان را به ازای هر صفحه بپردازید.

در مرحله دوم ثبت شرکت در لبنان هم شما باید در یک بانک لبنانی برای شرکت حساب باز کنید. سپس باید سرمایه اولیه شرکت را که حداقل 5 میلیون لیر لبنان و یا 3333 دلار است به حساب واریز کنید. سرانجام باید از بانک یک گواهی مبنی بر تایید افتتاح حساب و مشخص بودن سهم موسسان بگیرید.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در لبنان

در مرحله سوم ثبت شرکت در لبنان باید مدارکی را تحویل دیوان تجاری محلی که اقامتگاه اصلی شرکت

است بدهید. این مدارک علاوه بر مدارک فوق‌الذکر عبارتند از: گردش سپرده بانکی، مدارک مربوط به هویت سهامداران و سند اجاره یا مالکیت دفتر شرکت. همچنین می‌توانید از دیوان تجاری تقاضای تعیین بازرس افتخاری کنید. در این مرحله شما باید 150 هزار لیر بابت حق تمبر و هزینه ثبت بدهید. همینطور 50 درصد حق تمبر هم باید برای هزینه صندوق مشترک دادرسی پرداخت شود.

در مرحله چهارم شما باید گواهی‌ای از کانون وکلا بابت تعیین مشاور حقوقی ارائه کنید. هزینه کانون وکلا هم یک دهم درصد از سرمایه و 100 هزار لیر است. در مرحله پنجم باید حق تمبر مالیاتی را به وزارت دارایی لبنان بپردازید. این مبلغ، 750 لیر و 3 دهم درصد سرمایه شرکت می‌باشد. همچنین باید نسخه‌های تایید شده مدارک ارائه شده و کد اقتصادی شرکت را هم دریافت کنید.

مرحله ششم و نهایی ثبت شرکت در لبنان آزاد کردن سرمایه است. این سرمایه در طول مراحل فوق‌الذکر مسدود بوده است. در این مرحله با ارائه این مدارک به بانک می‌توانید آن را آزاد کنید. این مدارک عبارتند از: تصویر تایید شده گواهی ثبت، گردش تجاری، آیین‌نامه شرکت و صورت جلسه مجمع.

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.